| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatek można płacić raz na kwartał

Podatek można płacić raz na kwartał

Z możliwości opłacania w 2008 roku PIT kwartalnie będą mogli skorzystać podatnicy opłacający podatek na zasadach ogólnych, u których przychód był nie większy niż 3,014 mln zł.

Prowadząc małą firmę, wcale nie jesteśmy skazani na comiesięczne wpłacanie podatku na rachunek urzędu skarbowego. Można bowiem opłacać zaliczki kwartalnie. Z tego ułatwienia skorzystają tzw. mali podatnicy. Zajmiemy się dziś rozliczeniem podatników opłacających podatek według zasad ogólnych.

 

W przypadku zasad ogólnych (gdy podatek płacony jest według skali podatkowej) za małego podatnika uważany jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro. Jako że przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 tys. zł, w 2008 roku z możliwości opłacania PIT kwartalnie będą mogli skorzystać podatnicy, u których przychód był nie większy niż 3,014 mln zł (800 000 x 3,7680 = 3 014 400, co po zaokrągleniu do 1 tys. zł daje 3,014 mln zł).

Mali podatnicy, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, są zobowiązani do 20 lutego roku podatkowego (czyli na przyszły rok do 20 lutego 2008 r.) zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.

Wysokość zaliczek za pierwszy, drugi i trzeci kwartał roku podatkowego ustala się w następujący sposób:

- obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (w 2008 roku będzie to 3091 zł),

- zaliczkę za ten kwartał stanowi podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w ustawie o PIT, czyli wyliczony według skali z uwzględnieniem odliczeń od dochodu i po odliczeniu składki zdrowotnej,

- zaliczkę za kolejne kwartały ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały.

Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do 20 grudnia.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Podstawa prawna

- Art. 5a pkt 20, art. 44 ust. 3g i 3i oraz ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK