| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dotacja z UE może ograniczać stosowanie telepracy

Dotacja z UE może ograniczać stosowanie telepracy

Jeśli firma będzie realizowała inwestycje za unijne pieniądze, to może mieć problemy z zatrudnianiem pracowników na zasadach telepracy.

Czy ubiegając się o unijną dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na założenie mikroprzedsiębiorstwa na wsi lub w małym miasteczku, można zatrudniać na zasadach telepracy pracowników z dużego miasta - z takim pytaniem do GP zwrócił się czytelnik ze Śląska.

Planuje założenie sklepu internetowego. Ponieważ jego zdaniem trudno mu będzie zdobyć unijne dotacje z regionalnego programu operacyjnego dla województwa śląskiego, doszedł do wniosku, że założy firmę na wsi, dzięki czemu ma szanse na dotację z PROW, i skorzysta z telepracowników z terenu aglomeracji śląskiej. Ponieważ jednym z warunków uzyskania dotacji dla mikroprzedsiębiorstwa z PROW jest zatrudnienie co najmniej jednego pracownika na etacie, pojawiła się wątpliwość, czy muszą oni mieszkać na terenach wiejskich.

Bogna Borysewicz z departamentu rozwoju obszarów wiejskich w resorcie rolnictwa uważa, że pracownicy zatrudnieni na zasadach telepracy w firmach wspieranychprzez PROW nie muszą pochodzić ze wsi czy małych miasteczek.

- Obecny kształt przepisów nic nie mówi na temat takiego ograniczenia. Nie można wykluczyć, że pojawi się w przyszłości - mówi Bogna Borysewicz.

Dodaje, że z punktu widzenia PROW najważniejszy jest rozwój drobnej przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Na ten cel ma pójść 1 mld euro z funduszy unijnych do 2013 roku.

Resort rolnictwa nie widzi problemu, ale Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma zastrzeżenia. Chodzi przede wszystkim o regionalne programy operacyjne. Jeśli przedsiębiorca dostanie dotację na inwestycję realizowaną w jednym regionie, która zakłada tworzenie nowych miejsc pracy, to nie będzie mógł zatrudniać pracowników na zasadach telepracy z innego województwa.

- Unijna pomoc jest kierowana terytorialnie. W przypadku regionalnych programów operacyjnych jest ona ograniczona do konkretnego województwa - mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

Zdaniem ministerstwa tworzone miejsca pracy muszą być utrzymane przez okres od trzech do pięciu lat na terenie województwa, w którym została udzielona pomoc.

Podobne ograniczenie ma także miejsce w przypadku firm, które chciałyby zatrudnić pracowników spoza Polski na zasadach telepracy.

Ta zasada może mieć zastosowanie w przypadku dużych projektów o wartości powyżej 160 mln zł, które - aby uzyskać unijną dotację z programu Innowacyjna Gospodarka - muszą generować nowe miejsca pracy.

CO TO JEST TELEPRACA

Zatrudnianie pracowników na zasadach telepracy umożliwiła zmiana kodeksu pracy, która weszła w życie 16 października 2007 r. Zgodnie z nią, praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej takich jak np. internet. Firma, które decyduje się na takie rozwiązanie musi swojemu pracownikowi zapewnić odpowiedni sprzęt i ponosić koszty jego eksploatacji. Telepraca jest formą zatrudniania, która może być w szczególności wykorzystana wobec osób niepełnosprawnych oraz matek wychowujących dzieci.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »