REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy doradcze muszą przekształcić się w domy maklerskie

Piotr Trocha

REKLAMA

Polska nie wprowadziła w życie unijnych przepisów o rynkach finansowych, które zwiększają ochronę klientów oraz porządkują rynek usług doradczych.

Termin do przyjęcia Dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID), która stwarza nowe ramy prawne dla świadczenia usług inwestycyjnych w Unii, minął 1 listopada. Dyrektywa nakłada też na przedsiębiorstwa inwestycyjne obowiązek realizacji zlecenia na warunkach najbardziej korzystnych dla klienta. Eksperci podkreślają, że priorytetem nowego rządu powinna być jak najszybsza nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która pozwoliła implementować regulacje Dyrektywy. Dotyczy to zwłaszcza prawnych warunków działalności doradców finansowych oraz nowej definicji działalności maklerskiej.

REKLAMA

- W pierwszej kolejności należy określić status doradcy finansowego, zasady etyczne zawodu oraz zasady przyznawania licencji. Obecnie brak jest jakiejkolwiek kompleksowej regulacji w tym zakresie - mówi Franciszek Zięba, dyrektor Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAPF), przy której działa Stowarzyszenie Doradców Finansowych.

Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podkreśla, że Dyrektywa za działalność maklerską uznaje wykonywanie każdego doradztwa inwestycyjnego.

- Musimy ją wdrożyć do polskiego prawa, a to będzie oznaczać dla wielu firm zajmujących się doradztwem finansowym konieczność przekształcenia w dom maklerski - podkreśla Łukasz Dajnowicz z KNF.

- Ze względu na brak implementacji Dyrektywy MiFID KNF nie może jednak żądać, aby firmy doradztwa finansowego już dziś przygotowywały się do składania wniosków o zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej. Należy najpierw precyzyjnie określić krąg adresatów tego obowiązku. Dyrektywa zakłada wiele wyłączeń - mówi Bartosz Jankowski, radca prawny z Xelion. Doradcy Finansowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadanie-priorytet

Dyrektywa ma zapewnić przedsiębiorcom inwestycyjnym równe możliwości dostępu do rynków w całej Wspólnocie. Znosi ograniczenia prawne i techniczne w tym zakresie. Jeżeli podmioty te uzyskają zezwolenie w jednym z państw, będą mogły działać w każdym innym (zasada jednolitego paszportu). Państwa członkowskie miały czas na przyjęcie Dyrektywy do 31 stycznia 2007 r. Od 1 listopada powinny ją bezwzględnie stosować. Poprzedni rząd jednak zbyt późno skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przez co projekt utknął w Sejmie do końca kadencji. Eksperci podkreślają, że obecny rząd powinien jak najszybciej wrócić do prac nad nowelizacją.

- Oprócz tej ustawy prawdopodobnie należałoby znowelizować również ustawę o funduszach inwestycyjnych. W chwili obecnej trudno wskazać, jak będzie wyglądać kwestia uzyskiwania zezwoleń na działalność maklerską, to nowe regulacje powinny przesądzić o konieczności jego uzyskania lub rozszerzenia - stwierdza Katarzyna Siwek, kierownik Działu Analiz w Expander.

Jak podkreślają eksperci z Xelion. Doradcy Finansowi - przez to, że Polska nie przyjęła na czas Dyrektywy MiFID, Komisja nie może teraz żądać, aby doradcy już dziś przygotowywali się do przekształcenia. Ustawa musi szczegółowo określić, kto podlega temu obowiązkowi.

Potrzebne przekształcenie

KNF jednak przypomina, że doradcy finansowi, którzy przygotowują dla klientów pisemną lub ustną rekomendację kupna produktów finansowych, będą musieli złożyć wniosek o zezwolenie na działalność maklerską.

- Już dziś wiemy, że doradztwo przy wyborze funduszu inwestycyjnego to działalność maklerska w rozumieniu Dyrektywy. Będzie wymagała zgody na prowadzenie działalności maklerskiej. Pozostaje kwestia relacji tej zgody do zgody na dystrybucję jednostek uczestnictwa - mówi Katarzyna Siwek.

- To zrozumiałe, bo obowiązek ten powinien dotyczyć właśnie tych podmiotów, które rekomendują konkretne produkty finansowe, a często same sprzedają. Mniejsze firmy doradcze te produkty analizują, doradzają klientowi, jak pozyskać środki albo zagospodarować nadwyżki. Ale po ich kupno odsyłają do maklera - mówi dyrektor Zięba.

Korzystna Dyrektywa

Jak podkreśla Zbigniew Mrowiec, partner w Kancelarii Dewey & LeBoeuf, Dyrektywa jest korzystna zwłaszcza dla klientów, bo lepiej chroni ich interesy. Wprowadza kryteria ich systematyzacji na inwestorów detalicznych i branżowych, co umożliwi lepszą informację o ryzyku inwestycyjnym i jego dopasowanie do potrzeb klienta.

- Obostrzenie prowadzenia działalności doradczej zasługuje na poparcie. Obecny sposób doradzania przez niektórych doradców jest skandaliczny. Klient nie ma możliwości dochodzenia swych roszczeń - zgadza się Piotr Palenik, analityk z ING Securities.

Założenie domu maklerskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Dyrektywa 2004/39/WE Parlamentu i Rady w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID I).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA