| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy bezskutecznie poszukują niepełnosprawnych

Pracodawcy bezskutecznie poszukują niepełnosprawnych

Firmy mają coraz większe problemy ze znalezieniem niepełnosprawnych pracowników. To skutek m.in. zmian na rynku pracy i braku odpowiedniej aktywizacji zawodowej tych osób.


Dzięki kampaniom medialnym oraz zmianom na rynku pracy, firmy są coraz częściej zainteresowane zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

- Zgłaszają się do nas pracodawcy, którzy chcą zatrudnić kilkudziesięciu lub nawet kilkuset niepełnosprawnych, a my nie zawsze jesteśmy w stanie im pomóc - mówił Narcyz Janas, ekspert ds. rehabilitacji zawodowej Stowarzyszenia Organizatorów Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych OZON. We współpracy z firmą konsultingową DGA oraz poznańskim powiatowym urzędem pracy stowarzyszenie realizuje program aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych Kroki ku pracy.

Zdaniem organizacji, jedną z przyczyn takiej sytuacji jest fakt, że około 80 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym nie jest aktywne zawodowo, czyli nie pracuje i nie jest zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotni.

- Z tego powodu trudno nam właściwie wykorzystać środki unijne na aktywizację zawodową, bo w większości przypadków przeznaczone są one na pomoc osobom poszukującym pracy - tłumaczy Narcyz Janas.

Obecnie coraz częściej zdarzają się sytuacje, że prowadzący programy aktywizacyjne mają problemy ze znalezieniem beneficjentów danej pomocy.

- W trakcie realizacji różnych projektów, prowadzonych przez różne organizacje, spotykałam tych samych uczestników - mówi Elżbieta Szadura-Urbańska, psycholog zajmująca się rehabilitacją zawodową.

Zwraca ona także uwagę na to, że zdecydowana większość niepełnosprawnych po utracie pracy nie podejmuje prób przekwalifikowania zawodowego lub zdobycia dodatkowych kwalifikacji.

- Kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych byłoby skuteczniejsze, gdyby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych co roku przekazywał na ten cel nawet 1/3 wpłat, jakich dokonują na Fundusz firmy niezatrudniające takich osób - uważa Narcyz Janas.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK