REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS powinien informować o konieczności posiadania podpisu elektronicznego

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

 Może się okazać, że w 2008 roku firmy nie będą musiały korzystać z bezpiecznego podpisu, przekazując do ZUS dokumenty. Takich zmian domaga się ZUS. Co to oznacza?
- Jest za wcześnie, aby przesądzać, czy przepisy będą zmienione i od lipca 2008 r. ponad 800 tys. płatników składek do ZUS nie będzie musiało używać tego podpisu. Byłoby to niedobre posunięcie. Rezygnacja z wprowadzenia bezpiecznego podpisu w kontaktach z ZUS byłaby niekorzystna dla płatników i ZUS-u, który musiałby w dalszym ciągu ponosić koszty związane z prowadzeniem własnego centrum certyfikacji i weryfikacją tożsamości płatników. Rezygnacja z e-podpisu postawiłaby też pod znakiem zapytania sens wielomiesięcznych przygotowań i kosztów poniesionych na dostosowanie programu Płatnik do potrzeb nowego rozwiązania.

 

REKLAMA

• ZUS twierdzi, że w lipcu 2008 r. powstanie bałagan. Czy ma rację?

- O obowiązku wprowadzenia certyfikatu kwalifikowanego wiadomo było już blisko trzy lata temu. Ustawodawca przewidział roczny okres przejściowy, w którym rozwiązania obecnie funkcjonujące, zakładające wykorzystanie w kontaktach z ZUS certyfikatów niekwalifikowanych wydawanych przez ZUS i nowe, z certyfikatami kwalifikowanymi, są stosowane równolegle. Przewidziany okres, trwający od 21 lipca 2007 r. do 21 lipca 2008 r., miał zapewnić bezproblemowe przejście od starej do nowej metody identyfikacji płatników. Pierwotnie wręcz zakładano, że od lipca tego roku ZUS nie będzie odnawiał już swoich certyfikatów, a każdy podmiot rozliczający się z zakładem po wygaśnięciu starego certyfikatu kupi certyfikat kwalifikowany. W ten sposób firmy płynnie i bez kłopotów zaczęłyby stosować nowe certyfikaty. Sygnały, które obecnie się pojawiają, a które dotyczą zmiany przepisów, mogłyby tę sytuację skomplikować i faktycznie wywołać niepotrzebne zamieszanie. Z całą pewnością ZUS może się jednak przyczynić do wyeliminowania bałaganu. Powinien jasno informować o terminie wprowadzenia certyfikatu kwalifikowanego. ZUS może to robić m.in. za pośrednictwem oddziałów terenowych.

• Czy ZUS przygotował się do przyjmowania dokumentów z bezpiecznym podpisem?

- Zgodnie z ustawą program Płatnik, który umożliwiałby wykorzystanie certyfikatów kwalifikowanych, powinien być gotowy 21 lipca 2007 r. Tymczasem taką wersję Płatnika ZUS udostępnił dopiero przed kilkoma dniami. W tej sytuacji wszystkie firmy, którym już wygasły certyfikaty, otrzymały kolejne, niekwalifikowane i wydane przez ZUS. Problem polega też na tym, że z jednej strony pojawiają się niejasne komunikaty dotyczące zmiany przepisów, z drugiej przedsiębiorcy nie są informowani o konieczności stosowania bezpiecznego podpisu. Jeżeli wszyscy klienci zostaną poinformowani o zmianach ostatniego dnia i przyjdą po certyfikat 21 lipca 2008 r., to realizacja zamówień zapewne się wydłuży. Wtedy może powstać bałagan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elżbieta Włodarczyk, dyrektor departamentu usług certyfikacyjnych Krajowej Izby Rozliczeniowej

Rozmawiała BOŻENA WIKTOROWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA