| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bruksela dofinansuje zakup maszyn

Bruksela dofinansuje zakup maszyn

Firmy zatrudniające mniej niż 20 osób mogą szukać wsparcia na zakup nowych maszyn w regionalnych programach operacyjnych, za które odpowiadają urzędy marszałkowskie.

Właściciel małej firmy z Katowic zgłosił się do GP z pytaniem, skąd może dostać unijne pieniądze na wymianę maszyn i urządzeń w swoim przedsiębiorstwie. Na realizację takiego projektu firma powinna uzyskać wsparcie z funduszy unijnych. Powinna tylko pamiętać o tym, by jej inwestycja nie miała charakteru wymiany parku maszynowego. Takich przedsięwzięć Unia z zasady nie finansuje.

Tak więc przedsiębiorca będzie musiał tak przygotować projekt, by miał on charakter nowej inwestycji, a nie inwestycji odtworzeniowej.

Pieniądze na takie projekty znajdują się w regionalnych programach operacyjnych W przypadku firmy z Katowic będzie to śląski RPO. Dotacje dla małych firm są w nim dostępne w Poddziałaniu 1.2.2 Małe i średnie przedsiębiorstwa. Maksymalny poziom wsparcia w tym poddziałaniu wynosi dla małych firm 60 proc., co oznacza, że przy inwestycji rzędu 20 tys. zł można liczyć na refundację w wysokości maksymalnie 12 tys. zł.

Nabór na dotacje dla małych firm rozpocznie się na Śląsku w połowie przyszłego roku. Region chce promować inwestycje w niektórych branżach (np. biologia i biomedycyna, energetyka, metalurgia), co może utrudnić przedsiębiorstwom działającym w innych sektorach dostęp do unijnych pieniędzy.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK