| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwyżka stóp pewna

Podwyżka stóp pewna

Ponad 10-proc. dynamika płac wraz z 5-proc. wzrostem zatrudnienia w październiku to ostatni argument za podwyżką stóp procentowych w listopadzie.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 2951,67 zł, czyli było o 11,0 proc. wyższe niż przed rokiem - podał GUS. To wyższy wzrost niż prognoza, która wskazywała na 9,6 proc. Wyższy był też wzrost zatrudnienia. W październiku pracowało w firmach 5,22 mln osób, o 5 proc. więcej niż przed rokiem.
 

- Przekroczenie przez roczne tempo wzrostu zatrudnienia progu 5 proc. ma znaczenie psychologiczne, ponieważ jest to najwyższa dynamika zanotowana od lat. Liczba ta świadczy również o utrzymującym się wysokim popycie na pracę - oceniają ekonomiści BRE Banku.

 

Ich zdaniem, wzrost płac się utrzyma, co pogorszy relacje między dynamiką wynagrodzeń i wydajności, a koszty pracy mogą przyczynić się do wzrostu inflacji netto, czyli inflacji z wyłączeniem cen żywności i paliw.

 

Dane utwierdziły ekonomistów, że na najbliższym posiedzeniu (27-28 listopada) RPP podwyższy koszty pieniądza o 25 pkt bazowych. Byłaby to czwarta podwyżka w 2007 roku i główna stopa NBP znalazłaby się na poziomie 5 proc.

 

- Na razie nie widzimy podstaw, by zwiększać oczekiwania co do skali podwyżek ani zmieniać scenariusz kolejnych ruchów RPP. Zakładamy podwyżkę w listopadzie i dwie w I kwartale 2008 r. - dodaje Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

 

PAWEŁ CZURYŁO

 

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »