| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za cztery lata 900 mln zł na reklamę w wyszukiwarkach

Za cztery lata 900 mln zł na reklamę w wyszukiwarkach

Małe i średnie firmy przekonują się do reklamy w wyszukiwarkach internetowych. W 2008 roku przeznaczą na to prawie 200 mln zł.


W ciągu trzech lat wydatki firm, głównie małych i średnich, ale także dużych, na reklamę w wyszukiwarkach internetowych przewyższą wydatki na reklamę graficzną - wynika z szacunków GP.

Na koniec przyszłego roku, jak szacuje IAB Polska, wartość tego rynku wzrośnie o 72 proc. do 190 mln zł. Niektóre firmy z branży szacują jednak, że ta dynamika może być jeszcze wyższa. Jak policzyliśmy, w 2011 roku firmy wydadzą już na te formę reklamy ponad 900 mln zł. W tym samym czasie wartość rynku reklamy graficznej wyniesie około 800 mln zł. To efekt m.in. mniejszej niż w tym roku dynamiki wzrostu wydatków na tę formę - według CR Media Consulting w 2009 roku spadnie ona z 40 proc. dziś do 25 proc.

- Spokojnie można szacować, że na przełomie 2009 i 2010 roku wydatki na reklamę w wyszukiwarkach i reklamę graficzną się zrównają. Znacznie bardziej przyczyni się do tego rozwój form reklamy kontekstowej niż nawet wzrost liczby wyszukiwań internautów - przyznaje Artur Banach, prezes wyszukiwarki internetowej NetSprint.pl, członek IAB Polska.

Firmy wybierają ją, bo jest dużo tańsza niż w tradycyjnych mediach, a do tego pozwala na stałą kontrolę wydatków. W odróżnieniu od tradycyjnej reklamy, wiadomo też, do jakiej konkretnie liczby osób trafia.

Liderem rynku reklamy wyszukiwarkowej jest Google, ale nie ujawnia dokładnych danych. Artur Waliszewski, szef polskiego Google, przyznał w rozmowie z GP, że połowę przychodów przynoszą największe firmy, wykupujące miesięcznie dziesiątki tysięcy słów. Drugą połowę - średnie, małe i najmniejsze firmy, kupujące najwyżej kilka słów w miesiącu.

- Polski rynek sprawnie i szybko nadrabia także dystans do rynków pod tym względem bardziej rozwiniętych. Brytyjski rynek reklamy internetowej podzielony jest mniej więcej po połowie między reklamę w wyszukiwarkach a reklamę graficzną - mówi.

Koszty reklamy w porównywarkach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »