| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczono prawa przedsiębiorców przed sądem

Ograniczono prawa przedsiębiorców przed sądem

Prawo do merytorycznego i sprawiedliwego rozstrzygnięcia sporu między firmami zostało ograniczone - twierdzi we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego przedsiębiorca.


Dzisiaj TK rozstrzygnie o tym, czy prawa przedsiębiorców nie zostały ograniczone w sprawach przed sądami gospodarczymi. Rozpozna skargi wniesione przez spółkę Cyklon i Pawła M. zarzucające niezgodność z konstytucją art. 47912 kodeksu postępowania cywilnego.

Spółka przegrała w dwóch instancjach sprawę o zwrot pieniędzy za felgi, których wady ujawniły się podczas eksploatacji pojazdu. Pozwany dealer twierdził, że sprzedane rzeczy nie miały wad, i powołał się na ekspertyzę producenta oraz dowód z zeznań świadków. Spółka wniosła o dowód z opinii biegłego. Sąd rejonowy uznał wniosek za spóźniony i oddalił pozew, powołując się na art. 47912 k.p.c. Natomiast sąd okręgowy oddalił apelację, wskazując, że spór między stronami co do istnienia wady stanowił wystarczającą podstawę do uznania, że należało tę okoliczność wykazać dowodem z opinii biegłego.

Spółka uważa, że art. 47912 jest niezgodny z konstytucją, ponieważ nakłada na podmioty gospodarcze nadmierne rygory w zakresie dopuszczalności dowodów na poparcie zgłoszonych twierdzeń i w ten sposób skutecznie ogranicza dochodzenie praw przez te podmioty. Tak ukształtowana procedura postępowania w sprawach gospodarczych narusza konstytucyjne prawo do równego traktowania stron.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK