| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uproszczone procedury budowlane

Uproszczone procedury budowlane

Projekt ustawy likwidujący pozwolenia na budowę dla małych obiektów, jak np. domy jednorodzinne, ponownie trafił wczoraj do laski marszałkowskiej.


Ustępujący minister budownictwa Mirosław Barszcz oraz posłowie PiS wnieśli do Sejmu powtórnie projekt ustawy o uproszczeniach w procesie inwestycyjnym budowy mieszkań.

Projekt ten przewiduje zniesienie pozwoleń na budowę w odniesieniu do budynków o mniejszej powierzchni, jak np. domy jednorodzinne. Rozpoczęcie budowy w takim wypadku będzie mogło nastąpić już po dokonaniu zgłoszenia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Projekt ustawy przewiduje także likwidację decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

- Likwidacja pozwoleń na budowę i decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do niewielkich budynków mieszkalnych powinna znacznie usprawnić procedury administracyjne i przyspieszyć budowę mieszkań - powiedział Mirosław Barszcz.

Projekt przewiduje także odrolnienie gruntów położonych w granicach administracyjnych miast. Właściciel takiego terenu nie będzie musiał przechodzić skomplikowanej procedury administracyjnej. Wystarczające będzie jedynie zgłoszenie chęci odrolnienia ziemi.

- Powinno to spowodować szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i przyczynić się do spadku ich cen - mówił Mirosław Barszcz.

Sejm zajmował się już tym projektem przed wyborami. Posłom nie wystarczyło czasu na przeprowadzenie konsultacji społecznych.

- Tym razem nie powinno być takich problemów, a Sejm powinien potraktować ten projekt w sposób priorytetowy, tak by nowe prawo weszło w życie na wiosnę, czyli w przyszłym sezonie budowlanym - apelował ustępujący minister budownictwa.

30 dni od zgłoszenia inwestor będzie mógł rozpoczynać budowę domu

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK