| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można się już starać o dopłaty na założenie firmy

Można się już starać o dopłaty na założenie firmy

Niepełnosprawni mogą starać się o dofinansowanie na założenie własnej firmy, a pracodawcy o zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy.


NOWE PRAWO

 


Aby uzyskać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, niepełnosprawni będą musieli złożyć wniosek do starosty. Tak wynika z rozporządzenia z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania niepełnosprawnym środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (Dz.U. nr 194, poz. 1403). Dziś wchodzi ono w życie.

 


Starosta poinformuje niepełnosprawnego o sposobie rozpatrzenia wniosku najpóźniej 30 dni od jego wpłynięcia. Jeśli decyzja będzie pozytywna, wezwie wnioskodawcę do negocjacji warunków umowy o dofinansowanie. Starosta zobowiązuje się w niej do wypłaty środków w wysokości ustalonej w trakcie negocjacji, ale nie wyższej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia (39,7 tys. zł - dane za II półrocze tego roku).


Od dziś obowiązuje także rozporządzenie z 17 października 2007 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz.U. nr 194, poz. 1404) oraz rozporządzenie z 17 października tego roku w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne (Dz.U. nr 194, poz. 1405). Pierwsze z nich umożliwia pracodawcom staranie się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego zatrudnionego na co najmniej 36 miesięcy. Z kolei dzięki drugiemu pracodawcy od dziś mogą ubiegać się o refundację 60 proc. wynagrodzenia i składek na ZUS niepełnosprawnego pracownika. Refundacja przysługuje jednak tylko w pierwszym roku zatrudnienia. Aby uzyskać taką pomoc, pracodawcy będą musieli zawierać umowę ze starostą.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK