| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można się już starać o dopłaty na założenie firmy

Można się już starać o dopłaty na założenie firmy

Niepełnosprawni mogą starać się o dofinansowanie na założenie własnej firmy, a pracodawcy o zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy.


NOWE PRAWO

 


Aby uzyskać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, niepełnosprawni będą musieli złożyć wniosek do starosty. Tak wynika z rozporządzenia z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania niepełnosprawnym środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (Dz.U. nr 194, poz. 1403). Dziś wchodzi ono w życie.

 


Starosta poinformuje niepełnosprawnego o sposobie rozpatrzenia wniosku najpóźniej 30 dni od jego wpłynięcia. Jeśli decyzja będzie pozytywna, wezwie wnioskodawcę do negocjacji warunków umowy o dofinansowanie. Starosta zobowiązuje się w niej do wypłaty środków w wysokości ustalonej w trakcie negocjacji, ale nie wyższej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia (39,7 tys. zł - dane za II półrocze tego roku).


Od dziś obowiązuje także rozporządzenie z 17 października 2007 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz.U. nr 194, poz. 1404) oraz rozporządzenie z 17 października tego roku w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne (Dz.U. nr 194, poz. 1405). Pierwsze z nich umożliwia pracodawcom staranie się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego zatrudnionego na co najmniej 36 miesięcy. Z kolei dzięki drugiemu pracodawcy od dziś mogą ubiegać się o refundację 60 proc. wynagrodzenia i składek na ZUS niepełnosprawnego pracownika. Refundacja przysługuje jednak tylko w pierwszym roku zatrudnienia. Aby uzyskać taką pomoc, pracodawcy będą musieli zawierać umowę ze starostą.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK