| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwykonawcy nie dostaną pieniędzy

Podwykonawcy nie dostaną pieniędzy

Wartość pomocy publicznej nie powinna przekroczyć 50 proc. kosztów badań przemysłowych i 25 proc. kosztów prac rozwojowych. Przedsiębiorca w trudnej sytuacji ekonomicznej nie może wykorzystywać środków funduszu innowacyjności.


NOWE PRAWO

 


Dzisiaj zaczęły obowiązywać nowe zasady, na jakich wykorzystywane będą środki funduszu innowacyjności na pokrycie kosztów prowadzenia badań i prac rozwojowych. Zawiera je rozporządzenie ministra gospodarki z 21 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków wykorzystywania środków funduszu innowacyjności (Dz.U. nr 189, poz. 1353). Z tego funduszu mogą być częściowo sfinansowane wynagrodzenia oraz obowiązkowe ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych przy prowadzeniu badań i prac rozwojowych, koszty amortyzacji bądź odpłatnego korzystania z aparatury badawczej, gruntów i nieruchomości w takim zakresie, w jakim są używane do prowadzenia badań lub prac rozwojowych. Finansuje się z niego również ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, badania wykonywane na podstawie umowy, wiedzy technicznej i zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji patentów, a także koszty ogólne i operacyjne ponoszone bezpośrednio przy prowadzeniu badań lub prac rozwojowych.

 


Wartość pomocy publicznej zależy od tego, na jakie badania w ramach projektu badawczego zostanie ona przeznaczona. Nie może przekroczyć 50 proc. kosztów badań przemysłowych lub 25 proc. prac rozwojowych. Wysokość limitów będzie podwyższona o 15 punktów procentowych, ale nie więcej niż do 80 proc., gdyby przedsiębiorca prowadził badania przemysłowe lub prace rozwojowe w ramach programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji lub we współpracy z jednostką naukową. Współpraca ta nie może jednak polegać na podwykonawstwie.


Oprócz tego z podwyższenia limitów mogliby skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy badania przemysłowe lub prace rozwojowe prowadzą we współpracy z niezależnym przedsiębiorcą, a w dodatku współpraca ta nie polega na podwykonawstwie. Na takich samych zasadach z podwyższenia limitów skorzysta przedsiębiorca współpracujący z mikro, małym i średnim przedsiębiorcą pod warunkiem, że nie będzie ich podwykonawcą, a żaden z przedsiębiorców nie ponosi samodzielnie ponad 70 proc. kosztów kwalifikujących się do finansowania.


Wysokość limitu ustalona dla pomocy publicznej może zostać podwyższona o 15 punktów procentowych, ale nie więcej niż do 80 proc., wówczas gdyby wyniki badań przemysłowych zostały upowszechnione lub opublikowane.


NA CO MOGĄ BYĆ PRZEZNACZANE PIENIĄDZE

Z funduszu innowacyjności mogą być częściowo finansowane m.in. wynagrodzenia oraz obowiązkowe ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych przy prowadzeniu badań i prac rozwojowych, koszty amortyzacji, odpłatnego korzystania z aparatury badawczej, gruntów i nieruchomości.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl


Podstawa prawna

- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków wykorzystywania środków funduszu innowacyjności (Dz.U. nr 189, poz. 1353).

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »