| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwykonawcy nie dostaną pieniędzy

Podwykonawcy nie dostaną pieniędzy

Wartość pomocy publicznej nie powinna przekroczyć 50 proc. kosztów badań przemysłowych i 25 proc. kosztów prac rozwojowych. Przedsiębiorca w trudnej sytuacji ekonomicznej nie może wykorzystywać środków funduszu innowacyjności.


NOWE PRAWO

 


Dzisiaj zaczęły obowiązywać nowe zasady, na jakich wykorzystywane będą środki funduszu innowacyjności na pokrycie kosztów prowadzenia badań i prac rozwojowych. Zawiera je rozporządzenie ministra gospodarki z 21 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków wykorzystywania środków funduszu innowacyjności (Dz.U. nr 189, poz. 1353). Z tego funduszu mogą być częściowo sfinansowane wynagrodzenia oraz obowiązkowe ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych przy prowadzeniu badań i prac rozwojowych, koszty amortyzacji bądź odpłatnego korzystania z aparatury badawczej, gruntów i nieruchomości w takim zakresie, w jakim są używane do prowadzenia badań lub prac rozwojowych. Finansuje się z niego również ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, badania wykonywane na podstawie umowy, wiedzy technicznej i zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji patentów, a także koszty ogólne i operacyjne ponoszone bezpośrednio przy prowadzeniu badań lub prac rozwojowych.

 


Wartość pomocy publicznej zależy od tego, na jakie badania w ramach projektu badawczego zostanie ona przeznaczona. Nie może przekroczyć 50 proc. kosztów badań przemysłowych lub 25 proc. prac rozwojowych. Wysokość limitów będzie podwyższona o 15 punktów procentowych, ale nie więcej niż do 80 proc., gdyby przedsiębiorca prowadził badania przemysłowe lub prace rozwojowe w ramach programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji lub we współpracy z jednostką naukową. Współpraca ta nie może jednak polegać na podwykonawstwie.


Oprócz tego z podwyższenia limitów mogliby skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy badania przemysłowe lub prace rozwojowe prowadzą we współpracy z niezależnym przedsiębiorcą, a w dodatku współpraca ta nie polega na podwykonawstwie. Na takich samych zasadach z podwyższenia limitów skorzysta przedsiębiorca współpracujący z mikro, małym i średnim przedsiębiorcą pod warunkiem, że nie będzie ich podwykonawcą, a żaden z przedsiębiorców nie ponosi samodzielnie ponad 70 proc. kosztów kwalifikujących się do finansowania.


Wysokość limitu ustalona dla pomocy publicznej może zostać podwyższona o 15 punktów procentowych, ale nie więcej niż do 80 proc., wówczas gdyby wyniki badań przemysłowych zostały upowszechnione lub opublikowane.


NA CO MOGĄ BYĆ PRZEZNACZANE PIENIĄDZE

Z funduszu innowacyjności mogą być częściowo finansowane m.in. wynagrodzenia oraz obowiązkowe ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych przy prowadzeniu badań i prac rozwojowych, koszty amortyzacji, odpłatnego korzystania z aparatury badawczej, gruntów i nieruchomości.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl


Podstawa prawna

- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków wykorzystywania środków funduszu innowacyjności (Dz.U. nr 189, poz. 1353).

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK