| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zezwolenie na działalność można zmodyfikować

Zezwolenie na działalność można zmodyfikować

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej można, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić.


Działalność gospodarcza prowadzona w specjalnej strefie ekonomicznej związana jest m.in. ze zwolnieniami z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów z działalności w strefie. Problem pojawia się, gdy przedsiębiorstwo, które posiada zezwolenie na działalność w strefie, wykonuje część usług poza terenem strefy. Z taką sytuację miała do czynienia spółka skarżąca, której sprawę rozpatrywał wojewódzki sąd administracyjny. Uzyskała ona w 2003 roku pozwolenie na działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie produkcji oraz wykonywania usług obróbki metali. Na początku tego roku zwróciła się do ministra gospodarki z wnioskiem o zmianę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce chodziło o rozszerzenie tej działalności. Spółka wprowadziła do swojej oferty specjalną usługę regeneracji maszyn. Problem jednak w tym, że jedynie część tej usługi mogła być wykonywana na terenie SSE, a część u klienta, poza terenem strefy. Skarżąca podnosiła, że nie ma w takiej sytuacji możliwości rozdzielenia kosztów tej usługi na wykonywaną w strefie i poza nią. Uzyskała także opinię zarządzającego strefą, który uznał, że spółka nie musi dzielić kosztów i może traktować całą usługę jak wykonywaną na terenie SSE. W konsekwencji całość usługi korzystałaby ze zwolnienia w podatku dochodowym wynikającego z przepisów ustawy o SSE i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie tej strefy.


Minister gospodarki odmówił jednak zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE. Stwierdził, że jedynie dochody uzyskiwane przez przedsiębiorstwo na terenie strefy podlegają zwolnieniu w podatku. Jeśli dochody są uzyskiwane poza strefą, to nie ma możliwości uznania ich za zwolnione. Spółka odwołała się od tej decyzji, ale minister po ponownym rozpatrzeniu wniosku utrzymał ją w mocy. Argumentował, że przepisy nie pozwalają na zmianę zezwolenia na działalność w SSE.


W skardze do WSA spółka podniosła m.in., że art. 19 ust. 4 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych stanowi, że minister może, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić zezwolenie.


Sąd po rozpatrzeniu sprawy uchylił decyzję organów, głównie z przyczyn proceduralnych. Wypowiedział się również co do meritum. Uznał bowiem, że co do zasady na mocy art. 19 ust. 4 ustawy o SSE minister właściwy do spraw gospodarki może, na wniosek przedsiębiorcy i po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą, zmienić zezwolenie. Zgodnie z tym przepisem ustalenie dla przedsiębiorcy korzystniejszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej może nastąpić po spełnieniu określonych warunków. Podczas rozprawy spółka podkreślała jednak, że nie chodzi jej o warunki. Zaproponowaną zmianę zezwolenia była także gotowa zmodyfikować zgodnie z sugestiami ministra. Ponieważ jednak minister nie odniósł się do argumentów spółki, sąd uchylił jego decyzję. Organ będzie musiał zająć się tą kwestią ponownie.


Sygn. akt VI SA/Wa 1513/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK