| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na wydanie zaświadczenia urząd ma siedem dni

Na wydanie zaświadczenia urząd ma siedem dni

Podatnik może składać do urzędu skarbowego wnioski i podania oraz żądać stwierdzenia nadpłaty, wydania interpretacji lub określonych zaświadczeń.


Jednym z uprawnień podatnika jest żądanie wydania zaświadczenia o: niezaleganiu w podatkach, wysokości zobowiązań spadkodawcy, zaległościach podatkowych podatnika lub zbywającego, wysokości dochodu lub obrotu. Fiskus wydaje wówczas zaświadczenie bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu siedmiu dni. Podatnik może też wnioskować o stwierdzenie nadpłaty oraz złożenie wniosku o interpretację podatkową.


Specyficzna relacja między podatnikiem a fiskusem zachodzi przy złożeniu wniosku o przyznanie ulg w zapłacie podatku lub zaległości podatkowej. W przypadku tych ulg, czyli odroczenia, rozłożenia na raty zapłaty podatku (zaległości podatkowej) lub umorzenia zaległości, żądanie podatnika może nie być rozpatrzone zgodnie z wnioskiem. Fiskus może, ale nie musi przychylić się do stanowiska wnioskującego, gdyż stanowi to tzw. decyzję uznaniową. Nie oznacza to jednak braku odpowiedniego uzasadnienia decyzji odmawiającej żądaniu podatnika. Innym uprawnieniem podatnika jest prawo do wnoszenia podań, w tym podania o przywrócenie terminów dla dokonania określonych czynności procesowych. Istotnym jest także zgłaszanie wniosków dowodowych przez strony w czasie toczącego się postępowania kontrolnego lub podatkowego.


BOGDAN ŚWIĄDER

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK