| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy mają obowiązek recyklingu i odzysku opakowań

Przedsiębiorcy mają obowiązek recyklingu i odzysku opakowań

Opłaty produktowe są naliczane, jeżeli przedsiębiorca nie uzyska odpowiednich limitów odzysku opakowań.


Obowiązki dotyczące odzysku i recyklingu opakowań przez niektóre grupy przedsiębiorców zostały wprowadzone w 2002 roku. Wynikają z przepisów ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. nr 63, poz. 639 z późn. zm.). Na podstawie tych przepisów ustawowych działają w kraju również organizacje odzysku. Obecnie działa 37 organizacji odzysku. Zajmują się organizowaniem, zarządzaniem lub prowadzeniem przedsięwzięć związanych z odzyskiem.


Zgodnie z ustawą każdy importer, wytwórca produktów, przedsiębiorca pakujący wyroby wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzający te towary na rynek wraz z opakowaniami oraz sprzedawca, w zasadzie właściciel sklepu wielkopowierzchniowego, jest zobowiązany do uiszczania od 2002 roku opłat produktowych.


Tego typu zobowiązania mają za zadanie przyczynić się do zwiększenia ochrony środowiska. Jest ona uiszczana, jeżeli przedsiębiorca nie uzyska odpowiednich limitów odzysku opakowań. Istnieje jednak ustawowa możliwość uniknięcia płacenia opłat produktowych. Warunkiem jest poddanie recyklingowi odpowiedniej masy opakowań wprowadzonych przez przedsiębiorcę na rynek w danym roku. I rozliczenie się z nich przed urzędem marszałkowskim. Można to organizować samodzielnie. Można tego typu obowiązki odpłatnie przekazać organizacjom odzysku.


37 tzw. organizacji odzysku działa obecnie na terenie Polski


Podstawa prawna

- Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. nr 63, poz. 639 z późn. zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK