| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy: nowy rząd powinien zmienić przepisy o złotej akcji

Przedsiębiorcy: nowy rząd powinien zmienić przepisy o złotej akcji

W poniedziałek Lewiatan złoży do Trybunału Konstytucyjnego skargę w sprawie złotej akcji.


Przedsiębiorcy z Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Business Centre Club i Lewiatana apelują, by nowy rząd zajął się sprawą złotej akcji.


- Te przepisy są niezgodne z prawem Unii, a przede wszystkim nieskuteczne - mówi Grażyna Magdziak, ekspert BCC.


Na początku września rząd PiS przyjął rozporządzenie i załącznik: listę 17 spółek strategicznych (m.in. TP, Polkomtel, PKN Orlen, BOT i KGHM Polska Miedź). Zdaniem Krzysztofa Kajdy, eksperta PKPP Lewiatan, konieczna jest jak najszybsza zmiana tych przepisów. Dlatego Lewiatan złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie ich zgodności z ustawą o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.


- Umieszczenie na tej liście TP jest naszym zdaniem sprzeczne z prawem. Podobnie jest w przypadku Polkomtela - podkreśla Krzysztof Kajda.


Telekomunikacja Polska zdecydowanie sprzeciwia się umieszczeniu na liście.


- Po nowym rządzie spodziewam się normalności, zgodności działań z prawem polskim i Unii - mówi GP Maciej Witucki, prezes TP.


Od początku roku trwa spór Polski z KE o tzw. złotą akcję, która m.in. umożliwiałaby władzom blokowanie przejęć spółek strategicznych przez zagraniczne podmioty.


Szczególne zastrzeżenia Brukseli budziło umieszczenie niektórych firm, w tym właśnie TP i KGHM. Z informacji GP wynika, że niedawno pojawiła się możliwość osiągnięcia kompromisu. KE mogłaby zaakceptować część zapisów, ale warunkiem jest wprowadzenie zmian zapewniających swobodę działania przedsiębiorstwom z krajów Wspólnoty. W ciągu najbliższych tygodni KE może zająć oficjalne stanowisko w tej sprawie. Nie chcieli jej natomiast komentować przedstawiciele kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Tylko poseł Antoni Mężydło powiedział agencji Reuters, że TP powinna zostać wykreślona z listy spółek strategicznych.


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Trwający spór polskich władz z KE w sprawie listy spółek strategicznych nabiera szczególnego znaczenia w związku z ostatnim wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie Volkswagena. Trybunał orzekł, że niemieckie przepisy, które dają państwu uprzywilejowaną pozycję w akcjonariacie Volkswagena, naruszają jedną z podstawowych unijnych reguł zapisanych w europejskim traktacie - zasadę swobody przepływu kapitału. Uprzywilejowanym udziałowcem spółki od lat 60. był land Dolna Saksonia, posiadający tylko 20,1 proc. akcji.


KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK