| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kontrakty publiczne na usługi, dostawy i roboty budowlane są rozdawane przedsiębiorcom bez przetargów

Kontrakty publiczne na usługi, dostawy i roboty budowlane są rozdawane przedsiębiorcom bez przetargów

Kontrakty publiczne na usługi, dostawy i roboty budowlane są rozdawane przedsiębiorcom bez przetargów


Nowe przepisy doprowadziły do nadużywania w praktyce gospodarczej trybu z wolnej ręki. Powoduje to nieuzasadniony wzrost cen udzielanych zamówień.


Urzędnicy chętnie rezygnują z udzielania zamówień publicznych w trybach konkurencyjnych. Zamiast tego wybierają procedurę zamówienia z wolnej ręki. Dzieje się tak, mimo że cały system udzielania publicznych zamówień opiera się na pierwszeństwie trybów konkurencyjnych, czyli przetargu nieograniczonego oraz ograniczonego. Tendencję tę umacnia sam ustawodawca w przepisach o Euro 2012, dzięki którym spółki celowe będą mogły zawierać kontrakty z wykonawcami wybranymi bez przetargu.


- Nie ma się co dziwić: jako pierwszy sygnał do nadużywania trybu z wolnej reki wysłał przecież ustawodawca i prezes Urzędu Zamówień Publicznych, forsując nieszczęsną ustawę o organizacji Euro 2012. To tam po raz pierwszy powiedziano, że przeprowadzanie podstawowej procedury jest zbyt trudne i trzeba ją zastępować trybem z wolnej ręki - uważa Piotr Trębicki, radca prawny prowadzący zespół zamówień publicznych z Kancelarii Gessel.


Telefoniczna Agencja Informacyjna, która od 14 lat monitoruje przetargi ogłaszane do publicznej wiadomości, odnotowała 21-procentowy spadek liczby ogłoszeń w porównaniu do analogicznego okresu w 2006 roku.


- Spadek liczby ogłaszanych przetargów jest bezpośrednim wynikiem ostatniej nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych - mówi Piotr Sikora, dyrektor ds. obsługi telefonicznej Agencji Informacyjnej. Według niego zamawiający bardzo chętnie korzystali z możliwości, jakie daje ustawa, i nie publikowali ogłoszeń o przetargach o wartości do 14 tys. euro, przeprowadzając postępowania w trybie z wolnej ręki i zapraszając do realizacji małych kontraktów wybranych wykonawców.


Jeszcze gorzej jest przy zamówieniach o największej wartości (od 10 mln euro dla dostaw i usług oraz 20 mln euro dla robót budowlanych). W 2007 roku w 59 proc. postępowań współfinansowanych ze środków UE i 44 proc. pozostałych postępowań zamawiający wybrali tryb zamówienia z wolnej ręki.


- Te dane są niepokojące. Nadmierne wykorzystywanie niekonkurencyjnego trybu zamówienia z wolnej ręki może prowadzić do nieuzasadnionego wzrostu cen udzielanych zamówień - wskazuje Marcin Płużański, ekspert z zakresu zamówień publicznych.


- Drugie zagrożenie to możliwość zwiększenia korupcji przy udzielaniu zamówień publicznych - dodaje.


- Zainteresowanie trybem z wolnej ręki jest też spore w zakresie udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych. Wzrost limitu zamówień z 20 do 50 proc. wartości realizowanego zamówienia spowodował, iż przetarg można łatwo ustawić dzięki obiecaniu wykonawcy uzyskania intratnych zamówień dodatkowych, wycenianych bardziej liberalnie niż udzielane w trybie konkurencyjnym zamówienie podstawowe - uważa Piotr Trębicki.


Zamówienie z wolnej ręki nie zawsze jest korzystne dla samego zamawiającego.


- Przy tym trybie odpada element konkurencji między wykonawcami - a firmy mogłyby konkurować, w zależności od kryteriów oceny ofert - zarówno ceną, jakością i innymi istotnymi elementami - uważa Dorota Grześkowiak-Stojek, prawnik z Kancelarii Zamówień Publicznych w Warszawie.


- Stosując ten tryb najłatwiej też narazić się na zarzut korupcji - dodaje Dorota Grześkowiak-Stojek.


Tryby udzielania zamówień w I półroczu 2007 r.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK