| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zniesienie podatku od zysków na razie bez wpływu na giełdę

Zniesienie podatku od zysków na razie bez wpływu na giełdę

Możliwa likwidacja podatku Belki nie wpłynie na znaczący wzrost zainteresowania inwestycjami w akcje.


Jedną z pierwszych deklaracji gospodarczych Platformy Obywatelskiej po wygranych wyborach jest likwidacja 19-proc. podatku Belki, który w 2004 roku został nałożony na zyski od inwestycji kapitałowych. Od kiedy na warszawskiej giełdzie utrzymuje się koniunktura dająca inwestycjom w akcje przewagę nad innymi formami lokowania kapitału, konieczność płacenia tego podatku nie jest tak odczuwalna, jak w momencie jego wprowadzenia, jednak inwestorzy z entuzjazmem przyjmują każdą zapowiedź zniesienia tego obciążenia.


- Rynek kapitałowy jest zmienny. O ile teraz mało kto rozważa inne opcje inwestycyjne, to w czasie gorszej koniunktury i porównywalnych stóp zwrotu, każdy będzie analizował wpływ podatku i inne możliwości inwestycyjne - mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.


O ile zniesienie podatku nie uszczuplałoby dłużej naszych zysków, a giełda zyskałaby na atrakcyjności, stracić mogą twórcy produktów chroniących przed podatkiem Belki, przede wszystkim ubezpieczyciele.


- Nie sądzę, aby likwidacja tego podatku wpłynęła mobilizująco na osoby, które do tej pory wstrzymywały się od inwestycji i zakupu na przykład jednostek funduszy tylko dlatego, że nie zapłacą podatku. Ważny jest jednak element wyrównania szans między poszczególnymi kategoriami produktów - mówi Tomasz Publicewicz z Analiz Online.


Likwidacja tego obciążenia zmniejszy atrakcyjność polis inwestycyjnych. Do tej pory towarzystwa korzystały na tym, że kupując polisę, można zmieniać profil inwestycyjny i rodzaj funduszu w okresie oszczędzania bez konieczności opłacania podatku Belki. Była to przewaga w stosunku do kupowanych na wolnym rynku funduszy, którą TFI usiłowały zneutralizować, tworząc fundusze parasolowe. Już teraz TFI mają więcej aktywów i rosną one szybciej niż w przypadku polis inwestycyjnych. Według Analiz Online te pierwsze na koniec czerwca tego roku zarządzały 107,6 mld zł (16 proc. oszczędności Polaków), czyli kwotą niemal dwa razy większą niż rok wcześniej, kiedy było to 55,3 mld zł. W tym samym okresie ubezpieczyciele zarządzali 36 mld zł (5,3 proc. naszych oszczędności) wobec 22,6 mld zł w czerwcu 2006 r. Przy braku podatku Belki klienci mogą jeszcze chętniej wybierać swobodne dysponowanie środkami w ramach TFI, w których oszczędzanie można przerwać w dowolnym momencie.


BRAK PODATKU UDERZY W POLISY

- polisy udające lokaty - stracą rację bytu - zawierane w bankach, najczęściej na 6-12 miesięcy, dają zwolnienie z podatku Belki jako polisy na życie i dożycie.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK