| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wolne święta tylko dla pracowników

Wolne święta tylko dla pracowników

W placówkach handlowych otwartych w święta pracę mogą wykonywać ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.


We wszystkich placówkach handlowych zakaz pracy w święta obejmie wyłącznie osoby mające status pracownika, a więc zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tak wynika z wyjaśnień departamentu prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 176, poz. 1239), która wprowadza taki zakaz, wejdzie w życie 26 października tego roku. Oznacza to, że pierwszym wolnym dniem świątecznym dla pracowników handlu będzie 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych.


Zdaniem resortu pracy, zakaz pracy w handlu będzie dotyczył każdego pracownika zatrudnionego w placówce handlowej, niezależnie od tego, na jakim stanowisku jest zatrudniony. Obejmie on więc nie tylko pracowników bezpośrednio dokonujących sprzedaży towarów, ale także innych pracowników, zapewniających funkcjonowanie placówki handlowej (np. magazynierów, osoby sprzątające, pracowników ochrony, pracowników obsługi technicznej itp.).


Departament prawa pracy MPiPS podkreśla, że wprowadzenie zakazu pracy w handlu nie oznacza obowiązku zamknięcia placówki handlowej w święta. Nie ma bowiem przeszkód prawnych, aby w sklepach lub innych obiektach handlowych otwartych w święta pracę wykonywali ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilno- -prawnych.


Zatrudniając osoby na podstawie np. umowy zlecenia prowadzący handel powinni jednak brać pod uwagę przepisy art. 22 par. 11 i par. 12 kodeksu pracy, zakazujące wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych, jeżeli jest ona świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy (m.in. pod kierownictwem przełożonego, w miejscu i czasie przez niego określonym).


Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje, że praca w święta w placówkach handlowych będzie niedozwolona także wtedy, gdy święto przypadnie w niedzielę.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK