REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec złotej akcji

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

Trybunał w Luksemburgu uznał, że przepisy zapewniające państwu uprzywilejowaną pozycję w spółkach są niezgodne z prawem europejskim. Prawnicy twierdzą, że wyrok to koniec polskiej złotej akcji.


REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu za niezgodną z zasadą swobodnego przepływu kapitału uznał ustawę dotyczącą spółki Volkswagen. Zawiera ona bowiem przepisy dające uprzywilejowaną pozycję w spółce landowi Dolnej Saksonii, co ogranicza, zdaniem Trybunału, prawo głosu innych udziałowców. Wyrok ucieszył ekspertów, którzy uważają takie prawo za krzywdzące dla pozostałych akcjonariuszy.


Wczorajszy wyrok uwzględnił skargę Komisji Europejskiej zarzucającą niemieckiej ustawie w sprawie prywatyzacji udziałów w Volkswagenwerk GmbH naruszenie swobodnego przepływu kapitału. Trybunał przypomniał, że traktat Wspólnot Europejskich zakazuje wszelkich ograniczeń takiej swobody. Za takie ograniczenie sędziowie uznali przepis krajowy, który może zniechęcać do inwestycji bezpośrednich przez ograniczenie akcjonariuszom możliwości udziału w spółce. Sędziowie wskazali także, że swobodny przepływ kapitału może być ograniczony na mocy przepisów krajowych, jednak tylko wówczas, gdy służy to uzasadnionym interesom.


- Problem zaczyna się, kiedy państwo dla realizacji swoich celów zamiast posługiwać się przysługującymi mu instrumentami władztwa, sięga po instrumenty własnościowe, czyli wymyśla sobie jakąś złotą akcję czy złote weto - komentuje prof. Grzegorz Domański z Uniwersytetu Warszawskiego.


Komisja Europejska w czerwcu wystąpiła także do Polski o zmianę ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa, która zapewnia państwu specjalne prawa w spółkach o szczególnym znaczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Tak zwana ustawa o złotej akcji, która została w Polsce wprowadzona w 2005 r., to czysty anachronizm - mówi prof. Domański.


- Dla mnie prawo złotej akcjach to pogwałcenie praw akcjonariuszy - dodaje.


Wyrok ETS nie odnosi się bezpośrednio do sytuacji polskich spółek, w których Skarbowi Państwa przysługują szczególne uprawnienia, to z pewnością umocni stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie żądania od Polski zmiany tzw. ustawy o złotej akcji - podkreślają eksperci.


MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA