| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprzedaż detaliczna wciąż rośnie w dwucyfrowym tempie

Sprzedaż detaliczna wciąż rośnie w dwucyfrowym tempie

We wrześniu sprzedaż detaliczna była o 16,4 proc. wyższa niż przed rokiem po wzroście o 17,4 proc. w sierpniu - ocenia sześciu pytanych przez GP ekonomistów.


Dane firmy Samar pokazały, że sprzedaż samochodów utrzymuje się na wysokim poziomie, co zapewne przyczyni się do wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej także we wrześniu - mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.


We wrześniu sprzedano 22 tys. 766 nowych samochodów osobowych, czyli o 9,1 proc. więcej niż przed miesiącem i o 19,6 proc. więcej niż rok wcześniej.


Według prognozy ekonomisty Banku Millennium sprzedaż we wrześniu wzrosła o 17,8 proc., ale prognozy ekonomistów wahają się w przedziale od 14,5 do 18,6 proc.


Grzegorz Maliszewski podkreśla, że nie zmienia się sytuacja w zakresie dochodów i dlatego w kolejnych miesiącach dynamika sprzedaży utrzyma się powyżej 10 proc.


- Choć wrześniowa dynamika wynagrodzeń była niższa od prognoz, to wciąż realny fundusz płac utrzymuje się na wysokim poziomie i jest w trendzie wzrostowym - mówi ekonomista.


Ekonomiści podkreślają, że wciąż na wysokim poziomie utrzymuje się dynamika kredytów, co także sprzyja konsumpcji.


- Sprzedaż detaliczna przypomni, że jesteśmy w trakcie cyklu podwyżek stóp, a wysoka dynamika dochodów sprzyja konsumpcji - oceniają ekonomiści z ING Banku.


Rada Polityki Pieniężnej spotyka się na posiedzeniu za tydzień, ale ekonomiści nie spodziewają się, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie już w październiku. Ich zdaniem podwyżka o 25 pkt bazowych, zarazem czwarta i jednocześnie ostatnia w 2007 roku, nastąpi w listopadzie. W rezultacie główna stopa NBP wzrośnie do 5 proc. z 4,75 proc. obecnie.

16,4 proc.
o tyle wzrosła we wrześniu sprzedaż detaliczna *

* średnia prognoz BPH, BRE, BZ WBK, ING, Millennium, Raiffeisen


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »