| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprzedaż detaliczna wciąż rośnie w dwucyfrowym tempie

Sprzedaż detaliczna wciąż rośnie w dwucyfrowym tempie

We wrześniu sprzedaż detaliczna była o 16,4 proc. wyższa niż przed rokiem po wzroście o 17,4 proc. w sierpniu - ocenia sześciu pytanych przez GP ekonomistów.


Dane firmy Samar pokazały, że sprzedaż samochodów utrzymuje się na wysokim poziomie, co zapewne przyczyni się do wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej także we wrześniu - mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.


We wrześniu sprzedano 22 tys. 766 nowych samochodów osobowych, czyli o 9,1 proc. więcej niż przed miesiącem i o 19,6 proc. więcej niż rok wcześniej.


Według prognozy ekonomisty Banku Millennium sprzedaż we wrześniu wzrosła o 17,8 proc., ale prognozy ekonomistów wahają się w przedziale od 14,5 do 18,6 proc.


Grzegorz Maliszewski podkreśla, że nie zmienia się sytuacja w zakresie dochodów i dlatego w kolejnych miesiącach dynamika sprzedaży utrzyma się powyżej 10 proc.


- Choć wrześniowa dynamika wynagrodzeń była niższa od prognoz, to wciąż realny fundusz płac utrzymuje się na wysokim poziomie i jest w trendzie wzrostowym - mówi ekonomista.


Ekonomiści podkreślają, że wciąż na wysokim poziomie utrzymuje się dynamika kredytów, co także sprzyja konsumpcji.


- Sprzedaż detaliczna przypomni, że jesteśmy w trakcie cyklu podwyżek stóp, a wysoka dynamika dochodów sprzyja konsumpcji - oceniają ekonomiści z ING Banku.


Rada Polityki Pieniężnej spotyka się na posiedzeniu za tydzień, ale ekonomiści nie spodziewają się, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie już w październiku. Ich zdaniem podwyżka o 25 pkt bazowych, zarazem czwarta i jednocześnie ostatnia w 2007 roku, nastąpi w listopadzie. W rezultacie główna stopa NBP wzrośnie do 5 proc. z 4,75 proc. obecnie.

16,4 proc.
o tyle wzrosła we wrześniu sprzedaż detaliczna *

* średnia prognoz BPH, BRE, BZ WBK, ING, Millennium, Raiffeisen


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK