REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne firmy ostrzegają przed skutkami zwyżkującego euro

Ralf Atkins

REKLAMA

Nasilają się ostrzeżenia ze strony europejskich firm o wpływie mocnego euro na ich działalność. Dane o eksporcie ze strefy euro wskazują jednak, że wpływ ten jest jak dotąd niewielki.


REKLAMA

Nadmierne i gwałtowne ruchy na rynku walutowym stanowią źródło narastających obaw - piszą szefowie krajowych stowarzyszeń pracodawców BusinessEurope z Niemiec, Francji i Włoch w liście otwartym do polityków europejskich.


Swoje obawy wyrazili w momencie, gdy kurs po raz pierwszy przekroczył 1,43 dolara i tuż przed weekendowym szczytem Grupy Siedmiu, czyli spotkania przywódców najważniejszych pod względem gospodarczym krajów świata. Biznesmeni domagali się od nich „wyraźnego zobowiązania”, że powstrzymają siły, które pchają w górę kurs euro.

REKLAMA


W danych statystycznych trudno jednak znaleźć ślady wpływu silniejszej waluty na gospodarkę. W sierpniu eksport z obejmującej 13 państw strefy euro wzrósł w ujęciu rocznym o 4,9 proc., choć w lipcu odnotowano prawie jednoprocentowy jego spadek - wynika z informacji Eurostatu, unijnego biura statystycznego.


Sprzedaż do USA rzeczywiście minimalnie zmalała, ale oprócz tego eksport ze strefy euro do głównych jej partnerów handlowych ma się w tym roku świetnie. Od stycznia do lipca sprzedaż do Chin wzrosła o 15 proc., a do Rosji - o 28 proc.
Eksport do Wielkiej Brytanii, która dla firm ze strefy euro stanowi największy rynek zbytu, zwiększył się w tym czasie o 6 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wydaje się więc, że najnowsze dane wspierają przeważające w Niemczech i w Europejskim Banku Centralnym (EBC) przekonanie, że nie należy przeceniać skutków wzrostu kursu euro wobec dolara.


Na początku zeszłego tygodnia Bundesbank dowodził, że dla niemieckich eksporterów czynnikiem decydującym jest ścieżka wzrostu gospodarczego w krajach, które są odbiorcami ich towarów. Wpływ silnego euro na gospodarkę Niemiec Bundesbank określił jako „ograniczony”.

REKLAMA


Dobre wyniki sierpniowego eksportu ze strefy euro spowodowały nasilenie oczekiwań, że wzrost gospodarczy w III kwartale będzie wyraźnie szybszy niż w słabym pod w tym względem okresie kwiecień - czerwiec (dane za III kwartał będą opublikowane w listopadzie). Ekonomiści są przekonani, że w stosunku do II kwartału tempo wzrostu produktu krajowego brutto strefy euro wyniesie 0,7 proc., czyli znacznie więcej niż 0,3 proc. osiągnięte w poprzednich trzech miesiącach.


Axel Weber, prezes Bundesbanku, zasiadający w radzie zarządzającej EBC, ciągle uwzględnia możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych w strefie euro, a jego uwagi mogą się przyczyniać do dalszego umocnienia pozycji euro. Ponieważ rośnie niebezpieczeństwo zwiększenia inflacji, „ważne jest, żeby w polityce pieniężnej nie tracić z pola widzeniastabilizacji cen w średnim okresie” - mówił niedawno Weber jednej z niemieckich gazet.


EBC zajmuje dotychczas wyczekujące stanowisko, jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych w przyszłości, chcąc uzyskać więcej informacji o skutkach, jakie ma dla strefy euro ograniczenie dostępności kredytu w skali globalnej.


RALF ATKINS

Tłum. A.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA