| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tylko najlepsi deweloperzy mogą liczyć na dalszy wzrost

Tylko najlepsi deweloperzy mogą liczyć na dalszy wzrost

Wśród deweloperów najlepsze perspektywy na giełdzie mają firmy inwestujące w nieruchomości komercyjne. Inwestorzy będą natomiast bardzo selektywnie traktować deweloperów mieszkaniowych.


Firmy deweloperskie działające głównie na rynku nieruchomości komercyjnych i dobre jakościowo spółki mieszkaniowe mają największe szanse na utrzymanie zainteresowania inwestorów giełdowych.


W najnowszym raporcie o deweloperach w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowy bank inwestycyjny UBS zaleca kupno akcji trzech spółek notowanych na GPW - Orco, Dom Development i GTC, którego akcje UBS preferuje spośród innych deweloperów w Europie Środkowo-Wschodniej. Według autorów raportu firma inwestująca w kilku krajach regionu w nieruchomości biurowo-usługowe, jak również mieszkaniowe, jest dobrze przygotowana do korzystania ze wzrostu tego rynku.


Po okresie zachłyśnięcia się perspektywami zysków z inwestycji w akcje deweloperów wakacyjna korekta na giełdach i zahamowanie wzrostu cen mieszkań w największych miastach w Polsce ostudziło zapał graczy. Nadal dobrze postrzegani są przede wszystkim deweloperzy, którzy dywersyfikują działalność między segmenty rynku i kraje. Na korzyść inwestycji w nieruchomości komercyjne przemawiają przede wszystkim wzrosty czynszów w Europie Środkowo-Wschodniej.


- Inwestorzy selektywnie podchodzą do perspektyw poszczególnych spółek. Spółki dobre jakościowo radzą sobie lepiej niż cały sektor, na przykład GTC lub Dom Development. Bardzo dobre są perspektywy spółek budujących biura i centra handlowe - mówi Andrzej Knigawka z ING Securities.


Bardziej ryzykowne wydają się za to inwestycje w akcje części deweloperów mieszkaniowych, dla których zagrożeniem będzie zaostrzająca się konkurencja i konieczność walki o klienta. UBS, który wyznaczył cenę docelową akcji Dom Development na 185 zł i zaleca ich kupno, rekomenduje jednocześnie sprzedaż akcji J.W. Construction i wyznacza ich cenę docelową na 41 zł, a są to gracze z czołówki warszawskich deweloperów.


- W krótkim terminie w tym segmencie czeka nas bezlitosna selekcja pod kątem możliwości generowania wzrostu sprzedaży i zysków. Liczba transakcji na rynku wtórnym jest dużo niższa niż jeszcze pół roku temu, na rynku pierwotnym pojawiają się pierwsze oferty sprzedaży mieszkań np. z garażem. Deweloperzy, mimo że nie mówią tego wprost, są skłonni do obniżania cen - dodaje Knigawka.


Reprezentacja deweloperów na GPW jest coraz większa, na fali tego zainteresowania Giełda zdecydowała o wprowadzeniu w połowie czerwca nowego indeksu branżowego WIG-Deweloperzy. Po korektach i kilku słabych debiutach jest on obecnie na poziomie o ponad 7 proc. niższym niż pierwszego dnia notowań.


Ile warte są firmy deweloperskie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK