| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pieniądze z Unii Europejskiej bez promesy bankowej

Pieniądze z Unii Europejskiej bez promesy bankowej

Przedsiębiorcy, którzy będą się starali o unijne dotacje, będą zobowiązani składać tylko oświadczenie, że mają możliwość uzyskania kredytu bankowego. Dokument z banku nie będzie potrzebny - zapowiada część samorządów wojewódzkich.


Samorządowcy chcą ułatwić firmom aplikowanie o unijne pieniądze. Część samorządów wojewódzkich, które będą wdrażały fundusze unijne w ramach regionalnych programów operacyjnych, zdecydowała się, że nie będzie wymagać od firm ubiegających się o dotacje promes bankowych. Jak przekonują, ma to pozwolić zaoszczędzić przedsiębiorcom czas i pieniądze.


- Od przedsiębiorców, którzy będą aplikowali o dotacje, będziemy wymagali tylko oświadczenia, że mają możliwość uzyskania kredytu bankowego na inwestycje. Nie muszą nam pokazywać dokumentu uzyskanego z banku - mówi GP Magdalena Młyńczyk, wicedyrektor departamentu gospodarki w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim.


Podkreśla, że jest to jedno z wielu ułatwień, które zamierza wprowadzić samorząd. Rezygnacja z promesy jest związana z dwuetapową procedurą aplikowania o środki. Najpierw przedsiębiorca ma złożyć prosty wniosek o dotacje wraz z nielicznymi dodatkowymi dokumentami. Pozostałe, w tym dowód o uzyskaniu kredytu, będą dostarczane przed podpisaniem umowy o przyznaniu unijnych pieniędzy.


Jak mówi Jan Kukułka, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w mazowieckim urzędzie marszałkowskim, podobnie może być na Mazowszu.


- Chcemy zrezygnować z promes bankowych. To element ułatwień dla przedsiębiorców - mówi. Według niego, decyzji w tej sprawie można spodziewać się do końca miesiąca.


Promesa bankowa to oprócz dowodu, że bank jest gotów przyznać kredyt, dokument, który potwierdza zdrową kondycję finansową firmy, ubiegającej się o dotacje. Zgodnie z unijnymi regulacjami dotacja nie może trafić do przedsiębiorstwa, które nie ma szans zrealizować projekt. Jednak samorządowcy znaleźli na to sposób.


- Będziemy oceniali wykonalność inwestycji przy pomocy ekspertów przed podpisaniem umowy. Jeśli ktoś nie przejdzie tej oceny, to nie dostanie dotacji - zapewnia Jan Kukułka.


Jednak nie wszystkie samorządy zdecydowały się na podobny krok. Jak mówi Jacek Woźniak, dyrektor departamentu polityki regionalnej w małopolskim urzędzie marszałkowskim, firmy z Małopolski, które zdecydują się na sfinansowanie swojej inwestycji z kredytu bankowego, będą musiały przedstawić promesę bankową.


- Firma ubiegająca się dotacje będzie musiała pokazać, że ma domknięty montaż finansowy projektu. W przypadku kredytu będzie to promesa - mówi dyrektor.


Podobnie będzie postępowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie rozdzielała pieniądze dla firm z programu Innowacyjna Gospodarka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK