| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pieniądze z Unii Europejskiej bez promesy bankowej

Pieniądze z Unii Europejskiej bez promesy bankowej

Przedsiębiorcy, którzy będą się starali o unijne dotacje, będą zobowiązani składać tylko oświadczenie, że mają możliwość uzyskania kredytu bankowego. Dokument z banku nie będzie potrzebny - zapowiada część samorządów wojewódzkich.


- Jeśli przedsiębiorca w źródłach finansowania projektu wskaże kredyt, to będzie musiał go udokumentować, czyli pokazać promesę lub umowę kredytową - mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik PARP.


CO TO JEST PROMESA

Promesa bankowa jest dowodem, że firma, która ubiega się o unijne dofinansowanie, spełnia kryteria umożliwiające jej przyznanie kredytu. Umożliwia ona wykazanie instytucjom wdrażającym środki unijne wymaganego montażu finansowego projektu oraz jest przyrzeczeniem udzielenia na niego kredytu przez bank. Jej zaletą jest umożliwienie firmie wykazania wiarygodnych źródeł finansowania inwestycji w procesie wnioskowania o dotacje. Firma ubiegająca się o jej wydanie składa do banku wniosek o promesę, który jest rozpatrywany zgodnie z procedurą oceny wniosków kredytowych. Promesa jest nieoprocentowana, ale za jej wydanie bank pobiera opłatę.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

MARZENA CHMIELEWSKA

dyrektor departamentu funduszy strukturalnych w PKPP Lewiatan

Rezygnacja z obowiązkowych promes bankowych była naszym postulatem wprowadzenia ułatwień w procedurze aplikowania o środki unijne przez firmy. Dlatego cieszy inicjatywa, by przenieść obowiązek dostarczania zaświadczenia o możliwości uzyskania kredytu na końcowy etap prac nad wnioskiem o dotację. Jest mało prawdopodobne, by bank zdecydował się nie przyznać kredytu firmie, która uzyskała unijną dotację. Dodatkowo przedsiębiorca, który dostał pieniądze z UE, ma lepszą pozycję wyjściową do rozmów z bankiem niż ten, który dopiero się o nie stara.

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK