| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PARP: będą pieniądze na informatyzację małych firm

PARP: będą pieniądze na informatyzację małych firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie rozdysponowywała unijne dotacje na informatyzację firm oraz turystykę - dowiedziała się GP. Chodzi o prawie 4 mld zł.


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już wkrótce może dostać nowe zadania przy podziale unijnych pieniędzy w latach 2007-2013. Jak wynika z informacji GP, będzie odpowiedzialna za wdrażanie dotacji na informatyzację firm oraz turystykę w programie Innowacyjna Gospodarka. To dodatkowe prawie 1 mld euro (ok. 3,8 mld zł).


- Trwają prace nad przekazaniem tych pieniędzy do Agencji - mówi informator GP.


PARP wyrasta na jedną z najważniejszych instytucji, która już od przyszłego roku będzie rozdysponowywała unijne pieniądze. Już wcześniej zapadła decyzja o przydzieleniu jej unijnych dotacji dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka (2,6 mld euro), części środków w programie Kapitał Ludzki (700 mln euro) oraz całego programu Rozwój Polski Wschodniej (2,2 mld euro).


Brak instytucji, która będzie zarządzała funduszami na informatyzację firm, to efekt negocjacji programu Innowacyjna Gospodarka z Komisją Europejską. Bruksela zażyczyła sobie rozdzielenie środków na informatyzację administracji centralnej od tych przeznaczonych dla firm. W ten sposób powstały dwa priorytety zamiast wcześniej planowanego jednego.


To, że prawie 800 mln euro na projekty dotyczące m.in. wdrażania w małych firmach usług elektronicznych dostanie PARP, jest już pewne. Wskazuje na to opublikowany w ubiegłym tygodniu przez resort rozwoju końcowa część uszczegółowienia programu Innowacyjna Gospodarka. Zapisano tam Agencję jako instytucję wdrażającą Priorytet 8.


W przypadku środków na turystykę, decyzja nie jest jeszcze ostatecznie podjęta. O blisko 200 mln euro na ten cel walczyła Polska Organizacja Turystyczna. Jednak z konfliktu, który miał miejsce na początku roku na linii resort gospodarki - działacze organizacji o obsadzenie stanowiska prezesa, POT wyszedł osłabiony organizacyjnie i nie budzi zaufania jako instytucja odpowiedzialna za wdrożenie unijnych funduszy. Dlatego też pojawił się pomysł, by przekazać je do PARP.


- Decyzja w tej sprawie ostatecznie nie zapadła - twierdzi Katarzyna Graba, rzecznik POT.


Prosi, by w tej sprawie kontaktować się pod koniec tygodnia.


Jak twierdzą nasze źródła, w tym tygodniu resort gospodarki powinien oficjalnie poinformować o przyznaniu PARP środków na informatyzację i turystykę.


JAKIE INWESTYCJE MOGĄ LICZYĆ NA DOTACJE

Pieniądze na informatyzację firm, które będzie miała do dyspozycji PARP, zostaną przeznaczone na dwa rodzaje inwestycji:

- dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw na zakup usług, sprzętu i oprogramowania, które pozwoli zaoferować im swoje usługi lub produkty w internecie. Chodzi o projekty typu e-sklepy. Maksymalnie na ten cel firmy mogą dostać 200 tys. zł, a Unia refunduje 85 proc. wartości projektu.

- dotacje dla grup firm (minimum trzech), które chcą utworzyć wspólne przedsięwzięcie w internecie. Chodzi o projekty typu zakup elektronicznych systemów zakupów i raportowanie dla firmy i jej podwykonawców. Minimalna wartość dotacji to 100 tys. zł.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »