REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś rząd przyjmie program, który umożliwi integrację ze strefą euro

Paweł Czuryło

REKLAMA

Rząd przyjmie dziś aktualizację programu konwergencji, który zakłada spełnienie kryteriów wymaganych dla przyjęcia euro już w tym roku. Dokument trafi teraz do Komisji Europejskiej.


REKLAMA

Aktualizacja jest skutkiem przyjętego projektu ustawy budżetowej na 2008 rok i strategii zarządzania długiem.


- W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok przyjmujemy, że w 2007 roku zostanie spełnione kryterium konwergencji, czyli deficyt zostanie obniżony do 3 proc. PKB, a w 2008 roku zostanie utrzymany na tym poziomie. W 2010 roku ma spaść do 2,5 proc. PKB - mówi GP Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.


W ten sposób Polska spełniłaby ostatnie kryterium ekonomiczne wymagane dla przyjęcia wspólnej waluty (deficyt nie wyższy niż 3 proc. PKB), choć wymagane byłyby jeszcze zmiany w prawie. Przed wejściem do strefy euro waluta musi też przynajmniej przez dwa lata podlegać ocenie stabilności (wahania maksymalnie o 15 proc. od wyznaczonego kursu).


Poprzednie zapisy z programu konwergencji przewidywały poziom 3,4 proc. w 2007 roku; 3,1 proc. w 2008 i 2,9 proc. w 2009 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Tymczasem wicepremier Zyta Gilowska szacuje poziom w 2009 roku na 2,8 proc., o czym poinformowała wczoraj.

REKLAMA


Ekonomiści podkreślają, że aktualizacja została oparta na założeniu utrzymania się wysokiego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach. Rząd zakłada, że w 2008 roku tempo wzrostu PKB zwolni do 5,5 proc. z 6,5 proc. w 2007 roku, a w latach 2009-2010 do 5,2 proc. i 5,0 proc.


- Tempo PKB może spaść do 4-4,2 proc. w 2010 roku i wtedy deficyt może być o 1,2-1,3 pkt proc. wyższy od zakładanego poziomu - podkreśla Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.


- Najgorsze jest to, że obniżka deficytu jest oparta wyłącznie na wysokim tempie wzrostu gospodarczego i na zakładanej bardzo wysokiej dynamice dochodów. Jeśli stanie się inaczej i będzie się chciało utrzymać w programie konwergencji to trzeba będzie zdjąć wydatki na poziomie ponad 1 pkt proc. z deficytu sektora finansów publicznych - dodaje.


Dziwić może też przyjęcie przez Ministerstwo Finansów tego samego poziomu deficytu w 2007 i 2008 roku.

REKLAMA


- Oczywiście wynik w 2008 roku mógłby być lepszy, ale zaistniały znaczące zmiany strukturalne wpływające na ostateczny wynik. Do największych zaliczamy redukcję składki rentowej, co w krótkim okresie jest negatywne dla budżetu państwa, zwiększa dotację do FUS. Deficyt byłby też niższy w 2007 i 2008 roku o 0,2-0,3 pkt gdyby nie koszt inwestycji w polską armię - mówi wiceminister finansów.


- Spełnimy wezwanie Komisji Europejskiej do obniżenia deficytu do 3 proc. PKB w 2007 roku. W 2008 roku, gdy będzie znany już wynik 2007 roku, będziemy prosić KE o zdjęcie z nas procedury nadmiernego deficytu - dodaje Zajdel-Kurowska.

We wcześniejszych wypowiedziach przedstawiciele KE zarzucali Polsce, że nie podejmuje wystarczających kroków na rzecz obniżki deficytu.


- Obecny dobry wynik finansów publicznych to nie jest wynik reform, tylko dobrej sytuacji gospodarczej - podkreśla Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Bank Polska.


Strefa euro składa się z 13 państw, a 1 stycznia 2008 r. euro przyjmą Malta i Cypr. Ekonomiści wskazują, że Polska może najwcześniej przyjąć europejską walutę w 2013 roku, ale jako bardziej realny termin wskazują lata 2014-2015.


POLSKA SPEŁNIA JUŻ WSZYSTKIE KRYTERIA PRZYJĘCIA EURO

Wystarczy polityczna decyzja, by Polska przyjęła wspólną walutę, bo wszelkie kryteria z traktatu z Maastricht nasza gospodarka już spełnia:

- inflacyjne - inflacja nie wyższa niż średnia z trzech krajów o najniższej inflacji powiększona o 1,5 pkt proc.

- długoterminowych stóp procentowych - oprocentowanie obligacji rządowych wyższe nie więcej niż o 2 pkt od średniego oprocentowania w trzech krajach o najniższej inflacji

- deficytu sektora finansów publicznych - nie wyższy niż 3 proc. PKB - oraz długu publicznego - nie więcej niż 60 proc. PKB

- stabilnego kursu walutowego

2013 rok
to data przyjęcia przez Polskę euro*

*średnia z prognoz ekonomistów ankietowanych przez GP


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA