| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja wróci powyżej 2 proc.

Inflacja wróci powyżej 2 proc.

Choć resort finansów szacuje, że roczny wskaźnik inflacji we wrześniu osiągnął 2,0 proc., to prognozy ekonomistów wskazują na 1,9 proc. Na koniec roku inflacja może osiągnąć 2,7 proc.


W sierpniu inflacja zaskoczyła ekonomistów i roczny wskaźnik spadł do 1,5 proc. z 2,3 proc. miesiąc wcześniej. Teraz ekonomiści BPH w swoim raporcie wskazują, że wrześniowa inflacja będzie dla rynków finansowych najbardziej emocjonującym wskaźnikiem ogłoszonym w październiku.


- Jednak teraz już nie powinno być niespodzianki i wrześniowy wskaźnik CPI wróci w okolice 2 proc. - mówi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.


Zdaniem tego banku roczny wskaźnik wzrostu cen wyniósł w ubiegłym miesiącu 1,8 proc., ale średnia z prognoz 7 banków wskazuje na wynik o 0,1 pkt proc. wyższy.


Natomiast Ministerstwo Finansów szacuje, że będzie to 2,0 proc. Według ekonomistów BZ WBK, prognoza MF opiera się na założeniu znacznych podwyżek na rynku żywności.


- Trudno jednak oszacować przełożenie się wzrostu cen artykułów rolnych, głównie cen zbóż, na wskaźnik inflacji. Ale na pewno we wrześniu wzrosły ceny warzyw szklarniowych i produktów mleczarskich - zaznacza Dariusz Winek, ekonomista BGŻ.


We wrześniu tradycyjnie już rosną ceny artykułów i usług związanych z edukacją, ale w tym roku ceny ropy wzrosły tylko nieznacznie.


Ekonomiści liczą się ze wzrostem wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach przez 2,1-2,2 proc. w październiku do 2,5-2,8 proc. w grudniu.


Dzisiaj GUS poda też dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Ekonomiści prognozują, że zatrudnienie we wrześniu było wyższe o 4,8 proc. niż przed rokiem (wyniosło 5,195 mln osób), a przeciętna płaca brutto o 10,6 proc. i wyniosła 2887,9 zł.


- To kolejny miesiąc wzrostu płac zwłaszcza w branży budowlanej, w handlu detalicznym, produkcji drewna, metali. W kolejnych miesiącach dynamika płac może być już niższa, m.in. z uwagi na wysoki efekt bazy z 2006 roku. Ale płace będą cały czas rosły - podkreśla ekonomista BGŻ.


Wskaźniki makro

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »