| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółka musi obliczyć CIT od obligacji

Spółka musi obliczyć CIT od obligacji

Bank zarządzający obligacjami, w które inwestują przedsiębiorcy, może wypłacić pieniądze albo kupić nowe papiery wartościowe. Przedsiębiorca zaś powinien wyliczyć CIT, i to nawet wtedy, gdy nie otrzymuje od razu pieniędzy.


Spółki często inwestują wolne środki pieniężne w obligacje. Czy sposób opodatkowania dochodów z inwestowania w obligacje jest identyczny do opodatkowania dochodów z lokat bankowych?


- Nie, jest zupełnie inny. Przychody z lokat, depozytów, udzielonych pożyczek to otrzymane odsetki. Podatnicy powinni wykazywać je dopiero, jeśli zostaną im wypłacone lub postawione do ich dyspozycji. Koszty uzyskania przychodów w tym przypadku nie występują, więc dochód jest równy przychodowi.

W przypadku obligacji jako przychód wykazujemy całą kwotę uzyskaną po ich sprzedaży lub w chwili realizacji, zaś kosztem uzyskania przychodów jest cała kwota, którą należało wpłacić, aby je nabyć. Wydatki na nabycie obligacji są kosztami bezpośrednimi związanymi z przychodami z realizacji obligacji, więc należy je wykazać w dniu osiągnięcia przychodu.


Na czym polega rolowanie obligacji i jak należy je traktować dla celów podatkowych?


- Rolowanie obligacji polega na zamianie obligacji wykupu, tzn. obligacji, których okres dobiegł końca - na obligacje nowej emisji. Zamianie najczęściej towarzyszy jakaś dodatkowa zachęta, np. wyższe oprocentowanie lub zakup nowych obligacji z dyskontem. Rolowanie obligacji jest zachętą do kontynuacji inwestycji i pozwała emitentowi odroczyć ich płatność.

Rolowanie jednak nie odracza momentu zapłaty podatku dochodowego. W dniu zamiany obligacji należy wykazać przychód z obligacji, których okres dobiegł końca. Oczywiście, jeśli następnie kolejne obligacje się zrealizują, to przychód z poprzednich obligacji stanie się kosztem uzyskania przychodu z nowych obligacji itd.


Czy zawsze przychód uzyskany z obligacji wcześniejszych jest w całości wykorzystany na nabycie następnych obligacji?


- Nie zawsze. Czasami zostają niewykorzystane środki pieniężne i wtedy często bank przenosi te środki do depozytu z oprocentowaniem. Wtedy podatnik może uzyskać również przychód z depozytu, czyli odsetki. W praktyce może również dojść do sytuacji odwrotnej. Inwestor dopłaca, aby nabyć nowe obligacje. Kosztem uzyskania przychodów będzie wtedy przychód ze zrealizowanych obligacji plus dopłata.


Czy można rolować jeszcze inne instrumenty finansowe oprócz obligacji?


- Tak. Można rolować wszystkie instrumenty finansowe, nawet kredyty. W każdym z tych przypadków powstaje przychód do opodatkowania, jak w momencie realizacji instrumentu, z jednym wyjątkiem. W myśl art. 16 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie powstaje konieczność wykazania podatku przy zamianie jednostek uczestnictwa subfunduszu na jednostki uczestnictwa innego subfunduszu tego samego funduszu z wydzielonymi funduszami. Przychód wykazuje się dopiero, gdy zmienia się fundusz nadrzędny


PRZYKŁAD:

ROZLICZENIE ROLOWANIA OBLIGACJI

1 czerwca 2007 r. spółka kupiła trzymiesięczne obligacje X zdyskontowane o wartości nominalnej 1,5 mln zł. Wydatek na obligacje wyniósł 1,490 mln zł. 1 września 2007 r. dokonano rolowania obligacji. We wrześniu należy wykazać dochód z inwestycji w kwocie 10 tys. zł.

Przykład opracowany przez KPMG


Barbara Pyzel, doradca podatkowy w KPMG


Rozmawiała Ewa Matyszewska

 
 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »