| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W 2008 roku kolejne 200 mln zł trafi do nowych przedsiębiorstw

W 2008 roku kolejne 200 mln zł trafi do nowych przedsiębiorstw

W przyszłym roku Krajowy Fundusz Kapitałowy chce przeznaczyć 200 mln zł na wsparcie funduszy wysokiego ryzyka, które będą inwestowały w małe firmy.


Krajowy Fundusz Kapitałowy, który został powołany do tworzenia w Polsce funduszy wysokiego ryzyka, mających za zadanie wspieranie firm w początkowej fazie rozwoju, planuje na początku II kwartału przyszłego roku rozdysponować pierwszą transzę funduszy unijnych. Jak mówi w rozmowie z GP Piotr Gębala, prezes KFK, będzie to 200 mln zł.


- Stanowi to pierwszy etap naszych strategicznych planów, które będą szczegółowo dyskutowane z radą nadzorczą funduszu - mówi prezes.


O tym, do ilu funduszy wysokiego ryzyka trafią te pieniądze, zadecyduje konkurs. Przeciętny fundusz wysokiego ryzyka, inwestujący w małe firmy, ma 15-20 mln euro kapitału. Unijne pieniądze mają stanowić maksymalnie połowę tej kwoty. Resztę wykładają z własnych kieszeni inwestorzy prywatni.


KFK jest pierwszą instytucją w Polsce, która podpisała wstępną umowę o uzyskanie środków unijnych z perspektywy finansowej 2007-2013.


- Podpisanie tej umowy pokazuje, że KFK jest dobrze przygotowany do wykorzystania w najbliższych latach funduszy unijnych - mówi Piotr Gębala.


Dodaje, że umowa daje pewność, że fundusz uzyska unijne wsparcie.


W latach 2007-2013 do Krajowego Funduszu Kapitałowego ma w sumie wpłynąć 180 mln euro pieniędzy z Unii Europejskiej. Pozwolą one za pośrednictwem funduszy wysokiego ryzyka, w których fundusz będzie wspólnikiem, zainwestować w nowe firmy około 1,2 mld zł. Prezes spodziewa się, że jego fundusz uzyska dostęp do unijnych środków na przełomie 2007 i 2008 roku.


Nie oznacza to, że do tego czasu KFK nic nie będzie robił. W pierwszej połowie roku dostał od resortu gospodarki 50 mln zł na rozpoczęcie działalności. Pieniądze zostały udostępnione pierwsze konkursy dla funduszy wysokiego ryzyka.


- Na oferty czekamy do 15 października. Wybierzemy najlepsze propozycje utworzenie nowych funduszy i wejdziemy do nich jako inwestor - mówi Piotr Gębala.


Dodaje, że umowy z funduszami zostaną podpisane do końca roku. To oznacza, że pierwszych ich inwestycji, polegających na zainwestowaniu w małe firmy, mające przed sobą perspektywę gwałtownego rozwoju, można się spodziewać już w I kwartale 2008 r.


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W Polsce działa sześć funduszy wysokiego ryzyka, utworzonych przy udziale unijnych pieniędzy. Trafiło do nich jak na razie 65 mln zł. Za ich pośrednictwem trafiły już pierwsze pieniądze do polskich firm. Na przykład kilka dni temu fundusz Business Angel Seedfund zainwestował 700 tys. zł w firmę Polymen, założoną przez pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej.


DZIAŁAJĄCE FUNDUSZE

65 mln zł z unijnego programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw wystarczyło na uruchomienie sześciu nowych funduszy wysokiego ryzyka. Mają one inwestować w młode, obiecujące firmy o różnym profilu działalności. Działające już fundusze to: BIB Seed Capital (seed.bioinfo.pl), Business Angel Seedfund (www.seedfund.pl), IIF Seed Fund (www.iif.pl), MCI.Bio Ventures (www.bioventures.pl), Fundusz Kapitału Zalążkowego (www.satus.pl) oraz Silesia Fund (secus.pl).


Dotacje z UE dla osób zakładających firmę

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK