| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odwołać i zwolnić można w jednym głosowaniu

Odwołać i zwolnić można w jednym głosowaniu

Rada nadzorcza spółki ma prawo do jednoczesnego odwołania członka zarządu i wypowiedzenia mu umowy o pracę, gdy zrobi to w jednym głosowaniu.


Bartosz W. (powód) był członkiem zarządu oraz dyrektorem handlowym w Uzdrowisku Busko-Zdrój. Został odwołany z funkcji, a jego umowa o pracę została wypowiedziana. Zarówno odwołanie, jak i wypowiedzenie umowy nastąpiło na mocy dwóch uchwał podjętych przez radę nadzorczą spółki. Powód kwestionował te czynności, wskazując, że zgodnie z art. 379 par. 1 k.s.h., w umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze z nim, spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia. W momencie kiedy rada nadzorcza odwołała go z zarządu, straciła uprawnienie do wypowiadania jego umowy o pracę. Ta kompetencja przeszła na zarząd spółki. Pozwana zaś argumentowała, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem, rada nadzorcza posiada uprawnienie do jednoczesnego odwołania członka zarządu i wypowiedzenia jego umowy o pracę. I tak też stało się w przypadku dyrektora handlowego, bo uchwały o odwołaniu i zwolnieniu z pracy podjęto na jednym posiedzeniu.


Sąd I instancji przyznał rację powodowi i zasądził na jego rzecz odszkodowanie w wysokości 10 tys. zł. Stwierdził, że nie można było mówić o jednoczesności odwołania i zwolnienia, skoro oświadczenia te znajdowały się w dwóch uchwałach. Po odwołaniu powoda z funkcji członka zarządu rada nadzorcza nie miała uprawnienia do wypowiadania jego umowy o pracę. Natomiast sąd II instancji stwierdził, że tzw. jednoczesność tych czynności wynika z tego, że zostały podjęte na jednym posiedzeniu. Zatem wypowiedzenie było skuteczne. Powód zaskarżył to orzeczenie skargą kasacyjną.


Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że zasadą, zarówno w spółce akcyjnej, jak i z ograniczoną odpowiedzialnością, jest zajmowanie się sprawami spółki przez zarząd, także w zakresie zatrudniania pracowników. Ponieważ członkowie zarządu na ogół są również pracownikami spółki, problem reprezentacji spółki w umowach zawieranych z członkami zarządu zlikwidowano w ten sposób, że k.s.h. przyznało radzie nadzorczej uprawnienia do nawiązywania i rozwiązywania umów z członkami zarządu. Orzecznictwo dopuszcza sytuację, w której rada, odwołując członka zarządu, jednocześnie rozwiązuje jego umowę o pracę. Ta jednoczesność ma miejsce tylko wtedy, gdy czynności te dokonane są w jednym głosowaniu. Nie ma znaczenia liczba uchwał. Jedna może dotyczyć odwołania, druga zwolnienia. Dla oceny jednoczesności tych oświadczeń decydujące jest ustalenie, że nastąpiły w jednym, łącznym głosowaniu. W sytuacji powoda, gdy najpierw go odwołano a później zwolniono, rada nadzorcza nie miała uprawnień do dokonania tej drugiej czynności. Mógł ją podjąć zarząd. Dlatego sprawa wraca do II instancji.


Sygn. akt I PK 127/07


MARIA SANKOWSKA

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK