| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trzeba złożyć zapotrzebowanie

Trzeba złożyć zapotrzebowanie

Do 30 października należy złożyć w Ministerstwie Finansów wstępne zapotrzebowanie na banderole podatkowe i legalizacyjne na 2008 rok.


Konieczność złożenia wstępnego zapotrzebowania ciąży na podmiotach zobowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z ustawy o podatku akcyzowym, a jego celem jest zapewnienie odpowiedniej liczby i rodzajów tych znaków. Sposób i termin składania oraz wzór wstępnego zapotrzebowania precyzują przepisy rozporządzenia ministra finansów z 19 kwietnia 2004 r. Wstępne zapotrzebowanie na banderole na rok następny należy złożyć w terminie do 30 października roku poprzedzającego w Ministerstwie Finansów (w departamencie podatku akcyzowego). W tym celu należy posłużyć się wzorem określonym w załączniku nr 7 do rozporządzenia.


Niezłożenie wstępnego zapotrzebowania powoduje, że wynikające z tego skutki braku znaków akcyzy obciążają podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, który nie dopełnił obowiązku w tym zakresie. Przypomnijmy, że obowiązek ten obejmuje m.in. producentów, importerów oraz podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego. Stosują oni podatkowe znaki akcyzy w postaci banderol podatkowych, które są potwierdzeniem wpłaty kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy.


Ustawa o podatku akcyzowym wyróżnia także znaki legalizacyjne (w postaci banderol legalizacyjnych), których umieszczenie na wyrobie oznacza prawne dopuszczenie go obrotu na obszarze kraju. Dotyczy to przypadków wystąpienia w obrocie wyrobów akcyzowych nieoznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo lub nieodpowiednio znakami akcyzy lub wyrobów akcyzowych z uszkodzonymi znakami akcyzy. Obowiązek stosowania znaków legalizacyjnych dotyczy posiadaczy takich wyrobów akcyzowych (jeżeli są one przeznaczone do dalszego obrotu) oraz nabywców (gdy wyroby zbywane są przez właściwy organ władzy publicznej). Obowiązek złożenia wstępnego zapotrzebowania dotyczy zarówno banderol podatkowych, jak i legalizacyjnych.


Trzeba również pamiętać, że w przypadku wystąpienia w ciągu roku kalendarzowego okoliczności uzasadniających złożenie, zmianę lub cofnięcie wstępnego zapotrzebowania na banderole podmiot, którego to dotyczy, jest zobowiązany z chwilą powstania tych okoliczności niezwłocznie złożyć w Ministerstwie Finansów takie zapotrzebowanie, jego zmianę lub cofnięcie.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »