| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organy podatkowe nie mogły uznać nadpłaty podatku

Organy podatkowe nie mogły uznać nadpłaty podatku

Postępowanie o stwierdzenie nadpłaty nie może zostać wszczęte między zakończeniem kontroli podatkowej a rozpoczęciem postępowania.


Wymogi dotyczące terminów w przepisach są czasem dla przedsiębiorców bardzo uciążliwe. Wystarczy nieznacznie przekroczyć termin i spółka ma zamkniętą drogę np. do odzyskania podatku. W sprawie, którą rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty po kontroli skarbowej, ale przed wszczęciem postępowania. W konsekwencji nie mogła odzyskać nadpłaty, ponieważ organy podatkowe uznały, że postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, nie może zostać wszczęte w okresie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola.


Spółka nie zgodziła się jednak z taką interpretacją i sprawa trafiła w końcu do WSA. Zdaniem podatnika w sprawie powinny mieć zastosowanie przepisy art. 86 ust. 13 i 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nimi, jeśli podatnik nie dokonał odliczenia VAT w terminach określonych w ustawie o VAT, może dokonać tego odliczenia, składając korektę deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat. Uprawnienie to - zgodnie z art. 81b ust. 1 Ordynacji - przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego.


Zdaniem sądu problem polegał na tym, że nadpłata, której zwrotu domagała się spółka, powstała w czasie obowiązywania ustawy o VAT z 1993 roku. Zatem uprawnienia przysługującego podatnikowi na mocy nowej ustawy o VAT nie można stosować do stanu faktycznego wynikającego ze starej ustawy.


Ponadto zdaniem sądu nie mogą mieć tu zastosowania przepisy dotyczące korekty deklaracji określone w art. 81b Ordynacji, zgodnie z którymi uprawnienie do korekty deklaracji przysługuje podatnikowi po zakończeniu kontroli skarbowej. W przepisie określono też, że uprawnienie to nie ma zastosowania w zakresie podatku od towarów i usług.


Sąd uznał także, że zarzut spółki dotyczący niekonstytucyjności art. 79 ust. 1 Ordynacji podatkowej nie zasługuje na uwzględnienie. Z tych względów sąd oddalił skargę.


Sygn. akt III SA/Wa 4057/06


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »