| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kto składa deklaracje co kwartał

Kto składa deklaracje co kwartał

Za III kwartał 2007 r. zarówno mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, jak i inni spełniający ustawowe warunki, powinni złożyć deklaracje najpóźniej 25 października. Do rozliczeń służy formularz VAT-7K.


Część podatników ma prawo do składania deklaracji podatkowych VAT za okresy kwartalne. Przewidziano to w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o VAT).
Zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.


Nie tylko jednak oni mogą korzystać z takiej możliwości, co wynika z art. 99 ust. 3 ustawy o VAT. Regulacja ta stanowi, że mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, a także podatnicy, o których mowa w art. 43 ust. 3 ustawy o VAT, wykonujący wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie, również mogą składać deklaracje kwartalne. Mogą to robić po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa.


Jeżeli chodzi o art. 43 ust. 3 ustawy o VAT, to dotyczy on rolników ryczałtowych. Jak wynika z tego unormowania, rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku, może zrezygnować z tego zwolnienia. Może to zrobić pod warunkiem dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 tys. zł, a także dokonania zgłoszenia rejestracyjnego i prowadzenia ewidencji.


Warto podkreślić, że podatnicy mogą utracić prawo do kwartalnych rozliczeń. Taką możliwość przewiduje art. 99 ust. 5 ustawy o VAT. Jak wynika z tej regulacji, podatnicy, którzy utracili prawo do stosowania metody kasowej, tracą prawo do składania deklaracji podatkowej za okresy kwartalne, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwot stanowiących równowartość 800 tys. euro oraz 30 tys. euro. Wyjaśnijmy, dlaczego w przepisie mowa jest o takich limitach. Otóż występują one w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Wynika z niego, że małym podatnikiem jest ten, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro. Z kolei kwota stanowiąca równowartość 30 tys. euro dotyczy m.in. prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami powierniczymi, będących agentem czy zleceniobiorcą.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK