| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Limit 50 tys. zł dotyczy już 2007 roku

Limit 50 tys. zł dotyczy już 2007 roku

Podatnicy kontynuujący działalność będą mogli korzystać ze zwolnienia VAT w 2008 roku, jeśli ich obroty nie przekroczą 50 tys. zł. To korzystne rozwiązanie. W 2007 roku limit ten wynosi 39,7 tys. zł.


Dzięki kursowi walut obcych NBP z 1 października 2007 r. mogliśmy obliczyć limity, które będą obowiązywały w 2008 roku dla rozliczeń podatkowych. Do tej pory kurs euro z 1 października lub pierwszego roboczego dnia października potrzebny był zarówno do wyliczenia limitów dla podatków dochodowych (ryczałt, najem, księgi podatkowo-rachunkowe), jak i dla VAT, zwłaszcza dla zwolnienia podmiotowego VAT wynikającego z art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Teraz limitu VAT przeliczać już nie trzeba. Od 1 stycznia 2008 r. ma on wynosić 50 tys. zł.

 


Rozwiązania te są konsekwencją nowelizacji ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która została już uchwalona przez parlament. Obecnie czeka na podpis prezydenta. W 2007 roku limit dla VAT wynosi 39,7 tys. zł. Oznacza to jego znaczny wzrost. Będzie on wyższy o ponad 10 tys. zł. Co z kolei - zdaniem ekspertów - może spowodować, że w praktyce więcej osób ze zwolnienia VAT będzie mogło korzystać.


Do końca 2007 roku przepisy przewidują, że od VAT zwolnieni są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Od 1 stycznia 2008 r. limit ten będzie wynosił 50 tys. zł.


Ważne!

Limit zwolnienia podmiotowego VAT dotyczy tych podatników, którzy kontynuują działalność. W przypadku, gdy podatnik zaczyna wykonywać czynności opodatkowane w ciągu roku, zwolnienie przysługuje do momentu przekroczenia w danym roku limitu obrotu w proporcji do okresu prowadzenia w tym roku działalności


Roman Namysłowski, menedżer w zespole VAT firmy Ernst & Young, wyjaśnił w rozmowie z nami, że zmiana wysokości limitu jest konsekwencją dostosowania naszych przepisów do regulacji unijnych.


- Zgodnie z Dyrektywą 2006/112 limit zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców w przypadku Polski powinien stanowić równowartość 10 tys. euro przeliczonych po kursie z dnia naszego przystąpienia do Wspólnoty. Przy przeliczaniu tej kwoty mieliśmy prawo ją podwyższyć lub obniżyć o 10 proc. Ministerstwo Finansów skorzystało z tej pierwszej możliwości. Zmiana ta oznacza, że osoby kontynuujące działalność będą mogły korzystać w 2008 roku ze zwolnienia, o ile w 2007 roku ich obroty nie przekroczyły kwoty 50 tys. zł - podkreślił Roman Namysłowski.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK