| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niższy limit dla prowadzenia ksiąg

Niższy limit dla prowadzenia ksiąg

Jeżeli przychód w 2007 roku przekroczy 3 022 000 zł, to od przyszłego roku przedsiębiorca będzie musiał prowadzić księgi rachunkowe.


Przedsiębiorcy muszą prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro. Dotyczy to osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich prowadzących książkę przychodów i rozchodów i wynika z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). W tym roku limit ten wynosi 3 022 000 zł. Jest to niższy próg od zeszłorocznego, który wynosił 3 186 800 zł.


Kwotę progu ustala się zgodnie z art. 24a ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który nakazuje przeliczać wielkości wyrażonej w euro na złotówki według średniego kursu ogłaszanego przez NBP obowiązującego 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy. Ponieważ w tym roku 30 września przypada w niedzielę, obowiązującym kursem jest kurs publikowany 28 września.


Oznacza to, że jeżeli przychód w 2007 roku przekroczył 3 022 000 zł, to od 2008 roku przedsiębiorca będzie musiał prowadzić księgi rachunkowe.


Obowiązek ten łączy się z koniecznością sporządzenia bilansu otwarcia. W tym celu należy przeprowadzić inwentaryzację zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Należy pamiętać, że zakres inwentaryzacji sporządzany dla celów prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest znacznie mniejszy. Zgodnie z par. 27 ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) podatnicy zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Dla celów bilansu otwarcia trzeba natomiast sporządzić inwentaryzacje wszystkich aktywów i pasywów. Spisane i wycenione zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości będą podstawą do otwarcia ksiąg rachunkowych.


800 tys. Euro wynosi limit przychodów decydujący o prowadzeniu księgi


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »