| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca może samodzielnie wydłużyć termin związania ofertą przetargu

Przedsiębiorca może samodzielnie wydłużyć termin związania ofertą przetargu

W zamówieniach publicznych to nie składający ofertę wyznacza, ile czasu czuje się nią związany, lecz zamawiający.


- To zamawiający może jeden raz przedłużyć termin związania ofertą, bowiem art. 85 par. 2 p.z.p. jest adresowany do niego. Wykonawcy są zatem uprawnieni do złożenia oświadczenia o przedłużeniu terminu związania ofertą, nawet w sytuacji gdy zamawiający zaniecha wezwania - dodaje Bogumiła Kiedrowska-Brodziak.


- Przedłużenie terminu związania ofertą z inicjatywy wykonawcy pociąga za sobą naruszenie art. 85 ust. 2 oraz art. 94 p.z.p., co może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności umowy - wskazuje Marek Lubieniecki.


Dodaje, że jednostronne oświadczenie wykonawcy o przedłużeniu terminu związania ofertą byłoby skuteczne jedynie w przypadku, kiedy umowa będzie zawierana po upływie terminu związania ofertą, jednakże przy zachowaniu przesłanek z art. 94 ust. 1a p.z.p.


Podobnie uważa Włodzimierz Dzierżanowski.


- Moim zdaniem w przypadku zamówień publicznych samodzielne przedłużenie terminu związania ofertą przez wykonawcę jest nieskuteczne. Co prawda, w prawie cywilnym istnieje możliwość przedłużenia terminu związania ofertą przez oferenta, ale kodeks cywilny stosuje się do postępowań dotyczących zamówień publicznych tylko wtedy, gdy p.z.p. nie stanowi inaczej.


Przedłużenie terminu związania ofertą

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK