| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przepisy ograniczają swobodę przedsiębiorców

Przepisy ograniczają swobodę przedsiębiorców

Przedsiębiorcy chcą, aby nowy Sejm zajął się ograniczeniem reglamentacji działalności gospodarczej, możliwością zawieszania jej oraz redukcją liczby kontroli prowadzonych w tym samym czasie.


Za mało było w Sejmie inicjatyw korzystnych dla przedsiębiorców, a jeszcze mniej takich, które spełniały kryterium kwalifikujące je do przejścia od razu do drugiego czytania - twierdzi Grzegorz Wlazło, społeczny rzecznik przedsiębiorców przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


- Nie zostały nawet rozpoczęte prace nad projektem nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym, mimo że wpłynął on do laski marszałkowskiej. Projekt będzie więc mógł przejść ścieżkę legislacyjną bez potrzeby dublowania już wykonanych prac przez posłów - tłumaczy Grzegorz Wlazło.


Przedsiębiorcy chcą, aby nowy Sejm szybko zajął się przepisami ograniczającymi reglamentację działalności gospodarczej, tym bardziej że w ostatnim czasie wprowadzono nowe restrykcje, czego przykładem jest ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.


Szybko należałoby też uchwalić przepisy umożliwiające zawieszanie działalności gospodarczej. Sejm nie zajął się nimi, mimo że problem był sygnalizowany w pakiecie Kluski, w pakiecie Szejnfelda oraz w dwóch projektach: poselskim i tzw. komisyjnym. Wprawdzie z ustawy o ZUS jednoznacznie nie wynika zakaz zawieszania prowadzenia takiej działalności, ale ostatnie interpretacje tych przepisów przez ZUS podzielone zresztą przez sądy w orzecznictwie, doprowadziły do tego, że nawet przedsiębiorcy, którzy dawniej zawiesili tę działalność, teraz muszą uregulować zaległe składki.


MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK