| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Cesja wierzytelności jest zabezpieczeniem zgodnym z polskim prawem

Cesja wierzytelności jest zabezpieczeniem zgodnym z polskim prawem

  Działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powodują, że banki żądają od firm kosztownych zabezpieczeń, co podraża koszty inwestycji.


Pozostałe instytucje, które rozdzielają fundusze unijne dla firm, nie widzą żadnych zastrzeżeń w stosowaniu cesji. Na przykład dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest to podstawowa forma zabezpieczenia kredytu bankowego.


- Z punktu widzenia przedsiębiorcy to duże ułatwienie, bo jest bardziej wiarygodnym klientem dla banku - mówi Monika Karwat-Bury z PARP.


Dodaje, że dla agencji również było to zabezpieczenie wykonania inwestycji, ponieważ wypłata dotacji następowała dopiero po zakończeniu i pozytywnym rozliczeniu projektu.


Skargi przedsiębiorców dotarły już do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


- Poprosiliśmy NFOŚiGW o znalezienie rozwiązania, które będzie zgodne z prawem i wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców - mówi GP Jacek Szczot, wiceminister rozwoju, który odpowiada w resorcie za wsparcie z funduszy unijnych kierowane do firm.


ZE STRONY PRAWA

Cesję wierzytelności jako zabezpieczenie kredytu bankowego dopuszcza art. 509 kodeksu cywilnego, który wprowadza umowę przelewu, na mocy której wierzyciel przenosi wierzytelność na osobę trzecią. W bankowych stosunkach kredytowych cedentem jest kredytobiorca, a nabywcą - bank. Zabezpieczeniem kredytu są więc wierzytelności, które ma kredytobiorca u innych podmiotów. W przypadku funduszy unijnych będzie to przyrzeczona w umowie o dofinansowaniu dotacja ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Taka konstrukcja prawna powoduje, że spłacenie kredytu przez przedsiębiorcę polega na przekazaniu przez instytucję wdrażającą fundusze unijne dotacji bankowi.


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK