| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie podwyżki stóp procentowych we wrześniu

Nie będzie podwyżki stóp procentowych we wrześniu

Zdecydowanie niższa od prognoz inflacja w sierpniu sprawiła, że ekonomiści przesunęli kolejną podwyżkę stóp dopiero na listopad.


Rada Polityki Pieniężnej nie chce podwyższać stóp raz za razem i tym razem zrobi przerwę w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Przerwa przydałaby się nawet wtedy, gdyby inflacja była wyższa, a co dopiero z taką inflacją - mówi Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku.


Inflacja w sierpniu, zamiast oczekiwanych przez ekonomistów 1,9 proc., wyniosła 1,5 proc. Tymczasem w tym roku RPP już trzykrotnie podwyższała koszt pieniądza. Po podwyżkach w kwietniu, czerwcu i sierpniu główna stopa NBP wynosi 4,75 proc.


Według ekonomistów, RPP nie posłucha wicepremiera i ministra finansów Zyty Gilowskiej, która uznała, że nie ma już potrzeby ingerencji w wysokość stóp procentowych, ponieważ gospodarka jest w dobrej kondycji.


Rosnące jednostkowe koszty pracy oraz pogarszająca się relacja pomiędzy dynamiką wydajności i wynagrodzeń sprawią jednak, że RPP po kilku miesiącach przerwy powróci do podwyżki, aby uniknąć znacznego wzrostu cen w przyszłości.


Ekonomiści Raiffeisen Banku oczekują nawet, że Rada podwyższy stopy dopiero w grudniu.


- W takiej konfiguracji RPP, dopóki inflacja nie zbliży się do 2,5 proc., trudno liczyć na kolejną podwyżkę - mówi Marta Petka, ekonomistka z tego banku.


Sami członkowie RPP mają świadomość, że dzięki dotychczasowym ruchom nie ma konieczności szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej. Mówił o tym w wywiadzie dla GP członek RPP Andrzej Sławiński.


- Dzięki temu, że ta polisa została wykupiona, nie ma na razie potrzeby szybkich dostosowań w polityce pieniężnej. Teraz możemy przez pewien czas obserwować, jaki będzie rzeczywisty bieg zdarzeń w gospodarce w stosunku do tego, co było wcześniej prognozowane. Ale musimy pamiętać, że mimo wciąż niskiej inflacji potencjalne zagrożenia nie znikną - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej.


Według prognoz ośmiu ekonomistów, które zebrała GP, do końca 2007 roku dojdzie do jednej podwyżki stóp o 25 pkt bazowych, ale kolejne dwie (po 25 pkt bazowych) nastąpią w I połowie 2008 r.


- Co prawda, zakładam, że w I połowie 2008 r. Rada dwukrotnie podwyższy koszt pieniądza, ale możliwy jest też scenariusz z jedną podwyżką. Stanie się tak, jeśli sytuacja na rynkach finan- sowych się ustabilizuje, a gospodarka amerykańska znacznie nie zwolni - mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.


Wrześniowa decyzja RPP będzie znana w środę około południa.


Prognoza GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »