| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie trzeba mieć potwierdzenia, aby zmniejszyć podatek

Nie trzeba mieć potwierdzenia, aby zmniejszyć podatek

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej nie jest konieczne, aby pomniejszyć obrót i podstawę opodatkowania, a więc i podatek należny.


Zapadł wyrok ważny dla przedsiębiorców, którzy wystawiają korekty faktur, wysyłają je do kontrahentów i nie otrzymują potwierdzenia odbioru. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie takie potwierdzenie nie jest konieczne, mimo że przepisy stanowią inaczej. Spółka, która zaskarżyła decyzję dyrektora izby skarbowej do WSA, czasem takich potwierdzeń od kontrahentów nie otrzymywała. Zwróciła się więc z prośbą o interpretację, czy kwoty z faktur pomniejszają obrót i podstawę opodatkowania. Spółka twierdziła, że potwierdzenie nie jest konieczne, a zatem przysługuje jej prawo obniżenia podstawy opodatkowania, a w konsekwencji zapłaty niższego podatku. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnik ma prawo do zmniejszenia obrotu o kwoty udokumentowanych rabatów, wartości zwróconych towarów, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Innego zdania były jednak organy podatkowe, które twierdziły, że podatnik powinien posiadać potwierdzenia odbioru korekty faktury.


WSA przyznał jednak rację podatnikowi i uchylił decyzje organów. Zdaniem sądu potwierdzenie odbioru faktury korygującej nie jest konieczne, aby pomniejszyć obrót i podstawę opodatkowania.


Sygn. akt III SA/Wa 1121/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »