| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Surowsze kary za łamanie zasad bhp

Surowsze kary za łamanie zasad bhp

Rada Ministrów zobowiązała się do wdrożenia unijnych dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspekcje Pracy i Sanitarna będą częściej kontrolować i surowiej karać firmy niezapobiegające zagrożeniu życia pracowników. Unia Europejska chce, aby wszystkie kraje Wspólnoty zmniejszyły liczbę wypadków przy pracy o 25 proc.


Niektóre przepisy dyrektyw unijnych dotyczące bhp mogą być wprowadzone do polskiego ustawodawstwa na podstawie rozporządzeń właściwych ministrów. W tej formie prawnej Polska musi implementować w całości przepisy Dyrektywy z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (pola elektromagnetyczne) (Dz.Urz. UE L 59/1) oraz Dyrektywy z 5 kwietnia 2006 r. dotyczącej promieniowania optycznego (Dz.Urz. UE L 114/38). Pierwszą powinniśmy wdrożyć do 30 kwietnia 2008 r., drugą - do 27 kwietnia 2010 r. Rozporządzenia w tej sprawie wyda minister transportu.


- Do tej pory UE nie opracowała jednak miar pola elektromagnetycznego, które stopniowałyby jego szkodliwość i np. konieczność wprowadzenia w miejscu pracy odzieży ochronnej dla pracowników - podkreśla Jerzy Kowalski.


Jego zdaniem problemy z przestrzeganiem nowych norm unijnych mogą mieć nawet ci pracodawcy, którzy w miejscu pracy posiadają nowoczesne urządzenia elektroniczne, np. komputery osobiste.


- Według Brytyjczyków uniemożliwią one np. korzystanie z tomografii komputerowej. Wszystkie te wątpliwości będzie musiał rozwiązać tzw. przewodnik wdrażania dyrektywy, którą opracowują przedstawiciele wszystkich państw UE - mówi Jerzy Kowalski.


Z kolei do końca sierpnia 2007 r. roku Polska miała wdrożyć Dyrektywę Komisji 2006/15/WE ustanawiającą wykaz dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego w miejscu pracy. Resort pracy zapewnia, że kończy już prace nad nowelizacją rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 217, poz. 1833 z późn. zm.). Ma ona zapewnić dostosowanie polskich przepisów do prawa UE.


Planowane zmiany w przepisach BHP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


SZERSZA PERSPEKTYWA - UE

W ramach strategii na rzecz bhp na lata 2007-2012 państwa członkowskie Unii powinny doprowadzić w tym czasie do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy o 25 proc. Resort pracy zauważa, że osiągnięcie tego celu w Polsce bez np. wzmocnienia organów kontroli i kolejnego podwyższenia kar nakładanych na pracodawców łamiących przepisy bhp będzie nierealne. Częstotliwość śmiertelnych wypadków przy pracy w Polsce (4,6 na 100 tys. pracowników) jest porównywalna ze wskaźnikiem osiąganym np. we Francji (4,4), Hiszpanii (4,8) i we Włoszech (5,0). Jednak wciąż jest kilkakrotnie wyższa niż np. w Wielkiej Brytanii (0,7), Szwecji (1,4) i Finlandii (2,1).


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK