| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Surowsze kary za łamanie zasad bhp

Surowsze kary za łamanie zasad bhp

Rada Ministrów zobowiązała się do wdrożenia unijnych dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspekcje Pracy i Sanitarna będą częściej kontrolować i surowiej karać firmy niezapobiegające zagrożeniu życia pracowników. Unia Europejska chce, aby wszystkie kraje Wspólnoty zmniejszyły liczbę wypadków przy pracy o 25 proc.


- Nowe przepisy zobowiążą pracodawców np. do wyznaczenia i przeszkolenia pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy i wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji osób pracujących w danym zakładzie - tłumaczy Jerzy Kowalski z departamentu prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


Komisja Europejska skierowała już wcześniej w stosunku do Polski zarzut formalny w tej sprawie.


- Kolejnym etapem postępowania administracyjnego jest przedstawienie uzasadnionej opinii KE dotyczącej zarzutów stawianych państwu członkowskiemu. Potem rozpoczyna się postępowanie procesowe przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości - tłumaczy Marek Grochowski z departamentu prawnego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.


Za niewykonanie orzeczenia ETS Polsce grożą wysokie kary finansowe.


Innym nowym obowiązkiem pracodawców będzie niezwłoczne informowanie podwładnych o każdej możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia na terenie zakładu. Firma będzie też musiała zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę oraz dostarczyć im instrukcje umożliwiające przerwanie pracy i oddalenie się z zakładu, w razie gdyby takie zagrożenie wystąpiło.


- Procedury takie w praktyce funkcjonują w firmach, ale często mają charakter umowny i nie są sporządzone na piśmie. Teraz do ich ustanawiania zobowiąże nas kodeks pracy - mówi Grzegorz Bugała z firmy Press-Max z Warszawy.


Unia zobowiązuje też Polskę do pełnej implementacji przepisów dotyczących służb bhp. W efekcie resort pracy proponuje, aby z usług specjalistów zewnętrznych korzystali wyłącznie pracodawcy zatrudniający do 100 pracowników. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 3 Dyrektywy Rady 89/391/EWG korzystanie ze służb zewnętrznych jest możliwe dopiero w sytuacji braku kompetentnego personelu w danym zakładzie pracy. Potwierdzają to orzeczenia ETS wobec Włoch (z 15 listopada 2001 r.) oraz Holandii (z 22 maja 2003 r.).


- Takie rozwiązanie może być niezgodne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ministerstwo wskazuje formę, w jakiej pracodawca ma zatrudnić służby bhp, zamiast celu, jaki ma ona spełniać - uważa Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


Jego zdaniem to nie liczba zatrudnionych pracowników, ale ryzyko zatrudnienia w danej firmie powinno decydować o formie nadzoru bhp.


- Służbę bhp powinna mieć np. firma chemiczna zatrudniająca 80 pracowników, ale niekoniecznie bank, w którym pracuje 110 pracowników - podkreśla Witold Polkowski.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK