REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka może nie zwrócić pożyczki

Piotr Trocha

REKLAMA

Wspólnik nie odzyska pieniędzy pożyczonych spółce, jeśli spłata narusza minimalną wysokość kapitału zakładowego spółki. Będzie musiał zwrócić pieniądze, jeśli spółka spłaci pożyczkę na sześć miesięcy przed upadłością.


REKLAMA

REKLAMA

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.), który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu odpowiedniej jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale podjętej 22 sierpnia 2007 r. (sygn. III CZP 75/07). Nie wyczerpuje ona jednak problemów prawnych, jakie wiążą się z udzieleniem przez wspólnika pożyczki dla spółki. Zwrot pożyczki utrudnia art. 189 par. 2 k.s.h., który stanowi, że wspólnicy spółki z o.o. nie mogą otrzymywać żadnych wypłat z majątku spółki, jeżeli ich wpłaty nie osiągnęły minimalnej wartości kapitału zakładowego. Zdaniem niektórych ekspertów dosłowna wykładnia tego przepisu może uniemożliwić zapłatę za świadczenia wspólników na rzecz spółki.


- Należy ten przepis zmienić w taki sposób, by zbliżyć zakres ochrony majątku spółki z o.o. do ochrony majątku spółki akcyjnej - mówi Jacek Siński, adwokat z Kancelarii Sołtysiński Kawecki Szlęzak.


Pożyczka bezzwrotna...


Dofinansowywanie bieżącej działalności spółki przez pożyczki wspólników jest dość częstym zjawiskiem. Jak wskazuje Andrzej Król, radca prawny z Kancelarii Sobolewska Chłopecki i Wspólnicy, nierzadko taka pożyczka jest rozliczana przez wniesienie wierzytelności wspólnika o jej zwrot jako wkładu na udziały w podwyższanym kapitale zakładowym. W innych wypadkach wspólnik może żądać od spółki wypłaty pożyczki wraz z odsetkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Jeśli jednak w wyniku zwrotu wartość aktywów netto spółki miałaby zmniejszyć się poniżej aktualnej wysokości kapitał zakładowego, wypłatę taką należałoby uznać za niedopuszczalną z uwagi na treść art. 189 par. 2 k.s.h. - wyjaśnia mecenas Król.


- W przypadku braku pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółka musiałaby się wstrzymywać z wszelkimi wypłatami na rzecz wspólników. Taka interpretacja przepisu nie jest możliwa do przyjęcia - mówi mecenas Jacek Siński.


Jak podkreśla mecenas Andrzej Król - przepis ten nie ma swojego odpowiednika w spółce akcyjnej, a pomysł jego zmiany w celu zrównania sytuacji prawnej wspólnika spółki z o.o. i akcjonariusza jest interesujący.


- Jednak zmiany powinny następować z dużą ostrożnością, przy zapewnieniu również ochrony wierzycielom spółki - twierdzi mecenas Andrzej Król.


Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) stanowi, że wierzytelność o zwrot niespłaconej pożyczki dla spółki stanowi wkład wspólnika, gdy spółka upadnie w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.


...i bez naruszenia kapitału


- Regulacja ta w praktyce może okazać się niekorzystna dla spółek. Wspólnicy i akcjonariusze będą niewątpliwie z większą rezerwą udzielać pożyczek spółce - uważa dr Jerzy Naworski z UMK w Toruniu.

REKLAMA


Sytuacja może być niekorzystna dla wspólnika także w przypadku zwrotu pożyczki przez spółkę. Bezskuteczna wobec masy upadłości jest zapłata przez upadłą spółkę niewymagalnego długu w terminie dwóch miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.


- W takiej sytuacji wspólnik powinien zwrócić odzyskane od spółki środki do masy upadłości. Nie zostanie z tego tytułu umieszczony na liście wierzycieli - podkreśla dr Mateusz Rodzynkiewicz.


Bezskuteczne są także odpłatne czynności upadłej spółki ze wspólnikiem w terminie sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Taki charakter ma też umowa odpłatnej pożyczki (za zapłatą odsetek) spółki i jej wspólnika zawarta w tym okresie.


POŻYCZKA TYLKO ZA ZGODĄ


Kodeks spółek handlowych reguluje sytuację, gdy to spółka udziela kredytu, pożyczki, poręczenia członkowi zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentowi lub likwidatorowi. Taka umowa wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki. Zawarcie przez spółkę zależną takiej umowy z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej wymaga zgody rady nadzorczej spółki zależnej, a w jej braku uchwały wspólników spółki dominującej. Zgoda może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo po jego złożeniu, w terminie do dwóch miesięcy. Czynność dokonana bez wymaganej zgody jest nieważna.


Jak wskazują eksperci zgodę wspólników należy uzyskać na wszelkie umowy, które obejmują transfer środków ze spółki do majątku wskazanych osób albo na ich rzecz.


- Katalog umów został wskazany jedynie przykładowo oraz uzupełniony klauzulą „inna podobna umowa”. Chodzić tu może zarówno o inne umowy nazwane prawa cywilnego o podobnym charakterze, jak i podobne umowy nienazwane - twierdzi dr Mateusz Rodzynkiewicz z Kancelarii Radców Prawnych Oleś & Rodzynkiewicz.


Dlatego dyspozycją przepisu objęte są także np. gwarancje bankowe, a także umowy o charakterze wspólnego przedsięwzięcia spółki oraz osób wymienionych w art. 15 k.s.h.


Członek zarządu powinien pamiętać, że nawet wyrażenie zgody przez wspólników albo akcjonariuszy nie musi zwalniać go zawsze od odpowiedzialności. Eksperci podkreślają, że odpowiedzialności wobec spółki nie wyłącza nawet wiążące polecenie lub uchwała wspólników, skierowana do zarządu spółki.


- Wydaje się jednak, iż taka uchwała może być uznana za podstawę żądania członka zarządu obniżenia należnego spółce odszkodowania w związku z przyczynieniem się spółki do powstania szkody. W takim wypadku działanie organu spółki może być przypisane spółce (art. 362 k.c.) - twierdzi radca prawny Radosław Kwaśnicki.


Co powinien wiedzieć wspólnik wierzyciel spółki
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA