| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 6-proc. wzrost PKB w III kwartale niezagrożony

6-proc. wzrost PKB w III kwartale niezagrożony

Mimo że produkcja przemysłowa w sierpniu rosła wolniej niż prognozowali ekonomiści, liczą oni na utrzymanie się 6-proc. dynamiki PKB w III kwartale.


GUS ogłosił, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 9,0 proc. rok do roku, po wzroście o 10,4 proc. rok do roku w lipcu i wobec 11,2 proc. oczekiwanych przez ekonomistów w ankiecie GP. Produkcja wzrosła też o 1,1 proc. w porównaniu z lipcem 2007 r. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych dynamika produkcji w ujęciu rocznym wyniosła 9,4 proc., a miesięcznym 0,3 proc.


- To nie są dane, które oznaczałyby spowolnienie gospodarcze. Są zgodne ze średnią dynamiką z kilku ostatnich miesięcy - mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.


W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wzrost produkcji nastąpił w 21 z 29 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła produkcja sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (42, 1 proc.) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (26,8 proc.), a największy spadek produkcji odnotowano w przypadku pozostałego sprzętu transportowego (32,3 proc.) i w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego (11,2 proc.).


Natomiast produkcja budowlano-montażowa była w sierpniu o 14,6 proc. wyższa niż przed rokiem i o 8,7 proc. wyższa niż w lipcu. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych było to odpowiednio 16,4 i 1,5 proc. GUS zaznaczył, że produkcja w firmach przygotowujących teren pod budowę wzrosła w ujęciu rocznym o 98,1 proc., w zajmujących się wznoszeniem budynków i budowli.


Według Piotra Bielskiego, we wrześniu dynamika będzie zbliżona do 6 proc. z uwagi na niższą liczbę dni roboczych, ale potem wróci do około 9 proc.


- Spodziewamy się, że w III kwartale dynamika PKB wyniesie 6,1 proc., po 6,4 proc. w drugim - podkreśla ekonomista BZ WBK.


Główny Urząd Statystyczny podał też, że ceny produkcji przemysłowej w sierpniu wzrosły o 1,7 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 1,4 proc. w lipcu i 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.


Wzrost produkcji w ujęciu rocznym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl


OPINIA

RYSZARD PETRU

główny ekonomista Banku BPH

Dane dotyczące produkcji wskazują na to, że znów (tym razem o prawie 4 proc. w ujęciu rocznym) wzrosły jednostkowe koszty pracy. Jednak znacznie niższa od oczekiwań sierpniowa inflacja, jak również niedawna podwyżka stóp w sierpniu dają Radzie Polityki Pieniężnej zapas czasu. Dlatego nie spodziewamy się zmian stóp w perspektywie najbliższych dwóch miesięcy. Podwyżka stóp w listopadzie stoi też pod dużym znakiem zapytania. Wczorajsze dane nie zmieniają naszej prognozy wzrostu produktu krajowego brutto w III kwartale i nadal spodziewamy się jego wzrostu na poziomie 6,0 proc.

 
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK