| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 6-proc. wzrost PKB w III kwartale niezagrożony

6-proc. wzrost PKB w III kwartale niezagrożony

Mimo że produkcja przemysłowa w sierpniu rosła wolniej niż prognozowali ekonomiści, liczą oni na utrzymanie się 6-proc. dynamiki PKB w III kwartale.


GUS ogłosił, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 9,0 proc. rok do roku, po wzroście o 10,4 proc. rok do roku w lipcu i wobec 11,2 proc. oczekiwanych przez ekonomistów w ankiecie GP. Produkcja wzrosła też o 1,1 proc. w porównaniu z lipcem 2007 r. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych dynamika produkcji w ujęciu rocznym wyniosła 9,4 proc., a miesięcznym 0,3 proc.


- To nie są dane, które oznaczałyby spowolnienie gospodarcze. Są zgodne ze średnią dynamiką z kilku ostatnich miesięcy - mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.


W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wzrost produkcji nastąpił w 21 z 29 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła produkcja sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (42, 1 proc.) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (26,8 proc.), a największy spadek produkcji odnotowano w przypadku pozostałego sprzętu transportowego (32,3 proc.) i w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego (11,2 proc.).


Natomiast produkcja budowlano-montażowa była w sierpniu o 14,6 proc. wyższa niż przed rokiem i o 8,7 proc. wyższa niż w lipcu. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych było to odpowiednio 16,4 i 1,5 proc. GUS zaznaczył, że produkcja w firmach przygotowujących teren pod budowę wzrosła w ujęciu rocznym o 98,1 proc., w zajmujących się wznoszeniem budynków i budowli.


Według Piotra Bielskiego, we wrześniu dynamika będzie zbliżona do 6 proc. z uwagi na niższą liczbę dni roboczych, ale potem wróci do około 9 proc.


- Spodziewamy się, że w III kwartale dynamika PKB wyniesie 6,1 proc., po 6,4 proc. w drugim - podkreśla ekonomista BZ WBK.


Główny Urząd Statystyczny podał też, że ceny produkcji przemysłowej w sierpniu wzrosły o 1,7 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 1,4 proc. w lipcu i 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.


Wzrost produkcji w ujęciu rocznym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl


OPINIA

RYSZARD PETRU

główny ekonomista Banku BPH

Dane dotyczące produkcji wskazują na to, że znów (tym razem o prawie 4 proc. w ujęciu rocznym) wzrosły jednostkowe koszty pracy. Jednak znacznie niższa od oczekiwań sierpniowa inflacja, jak również niedawna podwyżka stóp w sierpniu dają Radzie Polityki Pieniężnej zapas czasu. Dlatego nie spodziewamy się zmian stóp w perspektywie najbliższych dwóch miesięcy. Podwyżka stóp w listopadzie stoi też pod dużym znakiem zapytania. Wczorajsze dane nie zmieniają naszej prognozy wzrostu produktu krajowego brutto w III kwartale i nadal spodziewamy się jego wzrostu na poziomie 6,0 proc.

 
 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »