| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trzeba zainstalować kasę rejestrującą

Trzeba zainstalować kasę rejestrującą

Podmiot, który zaprzestał działalności, a następnie podejmuje ją na nowo, nie ma prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.


Sprawa dotyczyła udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Podatnik pytał, w jakim terminie jest zobowiązany rozpocząć ewidencjonowanie podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej. Zdaniem podatnika, jeżeli przerwał działalność gospodarczą na dłużej niż jeden rok podatkowy, to zgodnie z art. 14 ustawy o VAT z 1993 roku i art. 113 ustawy o VAT z 2004 roku, powinien być traktowany jako podmiot rozpoczynający działalność, ponieważ jego statusu nie można zdefiniować na podstawie poprzedniego roku podatkowego. W związku z tym w latach 2003- 2005, kiedy nie prowadził działalności, miał prawo korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.


Organy podatkowe nie podzieliły stanowiska podatnika. Stwierdziły, że przepisy nie różnicują podatników na prowadzących działalność gospodarczą nieprzerwanie i na tych, którzy jej zaprzestają, a następnie dokonują jej wznowienia. Skoro podatnik był zobowiązany ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej, to po wznowieniu działalności ciąży na nim ten obowiązek od momentu dokonania pierwszej czynności.


WSA w Olsztynie uznał, że nie można przyjąć, że skarżący w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności gospodarczej przestał być podatnikiem VAT. Przepisy ustawy o VAT z 1993 roku wiązały powstanie obowiązku w VAT z rozpoczęciem wykonywania czynności będących przedmiotem opodatkowania, dlatego fakt rozpoczęcia, likwidacji czy wznowienia działalności nie mógł mieć znaczenia dla bycia podatnikiem VAT i obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej.


Sygn. akt I SA/Ol 207/07


JUSTYNA GIEGLIS

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK