| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za niewydanie paragonu mandat

Za niewydanie paragonu mandat

Pracownicy urzędów kontroli skarbowej szczegółowo sprawdzają podatników stosujących kasy rejestrujące. Przedsiębiorca najpierw jest obserwowany, a gdy zachodzi potrzeba, inspektorzy rozpoczynają kontrolę. Najczęstsze występujące nieprawidłowości to prowadzenie firmy bez rejestracji i niewydawanie paragonów.


Mirosława Torenc z UKS w Olsztynie także podkreśliła, że zespoły kontrolne, złożone z dwóch lub trzech pracowników urzędu - w tym inspektora - prowadzą obserwację punktów handlowych. Jeżeli zauważą, że sprzedaż nie została zaewidencjonowana na kasie, co wypełnia znamiona wykroczenia skarbowego, wszczynane jest postępowanie mandatowe, kończące się wręczeniem mandatu.


- W przypadku kilkakrotnego stwierdzenia, że w danym punkcie sprzedaż nie jest ewidencjonowana na kasie, inspektor sporządza wniosek o przeprowadzenie postępowania kontrolnego. Nieprawidłowości, które ujawniają pracownicy UKS, to przede wszystkim sprzedaż z pominięciem kasy, ale również prowadzenie niezgłoszonej firmy. W przypadku stwierdzenia prowadzenia niezgłoszonej działalności wobec właściciela wszczynane jest postępowanie karne skarbowe oraz w niektórych przypadkach postępowanie kontrolne - wyjaśniła Mirosława Torenc.


- Prowadzone działania wskazują, że skala procederu zaniżania obrotów poprzez nieewidencjonowanie sprzedaży na kasie jest duża i tego typu akcje prewencyjno-kontrolne będą kontynuowane - ostrzegała nasza rozmówczyni z olsztyńskiego UKS.


Czynności kontrolne kończą się zazwyczaj wymierzeniem mandatów. Arkadiusz Dratwicki stwierdził, że dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy albo niewydanie paragonu stwierdzającego dokonanie sprzedaży skutkuje odpowiedzialnością na podstawie art. 62 par. 4 kodeksu karnego skarbowego.


Wojciech Lewandowski z UKS w Krakowie zwrócił uwagę na liczbę kontroli.


- W I półroczu 2007 r. w UKS w Krakowie przeprowadzono 669 postępowań mandatowych w stosunku do sprawców wykroczeń skarbowych polegających na dokonywaniu sprzedaży z pominięciem kasy lub niewydaniu klientowi paragonu. Gdy okoliczności zdarzenia nie pozwalały na uznanie, że zachodzi błąd mniejszej wagi, czyny były kwalifikowane jako przestępstwo skarbowe i wówczas prowadzone było postępowanie przygotowawcze, kończące się również skierowaniem do sądu wniosku o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności lub aktu oskarżenia - wyjaśnił Wojciech Lewandowski.


Prowadzone obecnie przez UKS czynności kontrolne to nie wszystko, co czeka nieuczciwych przedsiębiorców. Bogusław Jóźwik z UKS w Szczecinie potwierdził, że inspektorzy UKS wzmogli działania kontrolne wobec podatników stosujących kasy.


- Kontrole dotyczą stoisk handlowych, ale także innych punktów: stacji paliw, busów. Kontrole prowadzone są także w godzinach wieczornych i nocnych. Pracownicy UKS współpracują często w tym zakresie m.in. z policją czy służbą celną - wskazywał Bogusław Jóźwik.


- Działania są i będą kontynuowane - podsumowała Jolanta Strojna.


Obowiązki ewidencyjne przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK