| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy rzadziej łamią prawa pracowników

Firmy rzadziej łamią prawa pracowników

95 proc. pracujących Polaków deklaruje, że otrzymuje wynagrodzenie w terminie.


Dzięki poprawiającej się sytuacji na rynku pracy pracownicy coraz rzadziej są narażeni na łamanie ich praw - wynika z zaprezentowanych wczoraj badań Pracujący Polacy 2007, zrealizowanych na zlecenie PKPP Lewiatan.


Jacek Męcina, współtwórca badań i ekspert Lewiatana, wyliczał, że dobrze jest przez zatrudnionych oceniane przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie innych należności pracowniczych. Z badań wynika, że prawie 80 proc. pracowników deklaruje, że ich firma wypłaca im dodatkowe wynagrodzenie lub udziela dodatkowego dnia wolnego za pracę w niedzielę. Tyle samo osób ma wypłacane wynagrodzenie za nadgodziny, a 90 proc. pracowników mówi, że firmy udzielają im urlopów w pełnym wymiarze.


Gorzej jest z możliwością zrzeszania się pracowników w istniejących w firmach związkach zawodowych oraz z możliwościami zakładania nowych. Jeden na trzech pracujących ma z tym kłopoty.


Autorzy badań podkreślają, że wyniki z tego roku, lepsze od zeszłorocznych, wskazują na poprawiającą się sytuację zatrudnionych.


- To m.in. efekt tego, że firmy muszą konkurować o pracowników i często boją się ich utraty - zauważył prof. Juliusz Gardawski z SGH, współtwórca badań.


Jacek Męcina wskazuje też, że lepszemu przestrzeganiu prawa pracy sprzyja też większa stabilność prawa.


- W wielu badaniach pracodawcy jako jedną z głównych przyczyn trudności w stosowaniu prawa pracy podają zmieniające się i niejasne przepisy - podkreślał Jacek Męcina.


Ponad 77 proc. pracujących osób ocenia, że bezrobotni, jeśli tylko chcą, mogą znaleźć jakąś pracę, a zaledwie 13 proc. osób uważa, że bezrobocie jest rzeczywistym problemem.


BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »