| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej kontroli w firmach transportowych

Więcej kontroli w firmach transportowych

Od stycznia 2008 r. inspektorzy transportu drogowego będą mieli obowiązek podwojenia kontroli w firmach transportowych.


ZMIANA PRAWA

 


Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2088 z późn. zm.). Zgodnie z nowymi uregulowaniami nie mniej niż 30 proc. z ogólnej liczby skontrolowanych dni roboczych będzie podlegało kontrolom drogowym, a co najmniej 50 proc. ma się odbywać na terenie przedsiębiorstw transportowych. Nowelizacja ta wprowadza do polskiego systemu prawnego postanowienia unijnych dyrektyw, które określają m.in. częstotliwość kontroli w firmach zajmujących się transportem drogowym. Obecnie kontrole inspekcji drogowej obejmują 1 proc. dni roboczych kierowców zawodowych. Natomiast zgodnie z przyjętymi regulacjami 1 stycznia 2008 r. odsetek ten wyniesie 2 proc. W 2012 roku będzie to już 4 proc. dni przepracowanych przez zawodowych kierowców.

 


- Kontrole powinny być w firmach, które rzeczywiście nie przestrzegają rygorów ustawowych związanych usługami transportowymi. Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego wiedzą, kto narusza prawo, i tam powinni kierować swoje kroki w pierwszej kolejności - mówi Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.


Ustawa nakłada na przedsiębiorców wykonujących przewozy drogowe obowiązek przechowywania przez okres jednego roku dokumentów i protokołów z wyników kontroli przeprowadzonych na terenie ich siedziby lub dotyczących kontroli na drodze kierowców wykonujących przewóz na ich rzecz.


W związku ze zwiększoną liczbą kontroli więcej obowiązków będzie miał Główny Inspektor Transportu Drogowego. Ma on opracowywać, we współpracy m.in. z komendantem głównym Policji, komendantem głównym Straży Granicznej, jednolitą krajową strategię kontroli przepisów. Co dwa lata ma przekazywać Komisji Europejskiej sprawozdania statystyczne z wykonywanych kontroli przewozu drogowego, m.in. w zakresie stanu technicznego pojazdów.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »