| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Świadectwa zużycia energii już od 2009 roku

Świadectwa zużycia energii już od 2009 roku

Wszystkie budynki sprzedawane lub wynajmowane będą musiały posiadać certyfikaty zużycia energii. Koszty ich sporządzenia mają ponosić właściciele i będą wahały się one od 500 zł do 1 tys. zł.


ZMIANA PRAWA

 


Jutro Senat będzie głosował nad przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo budowlane i kodeks cywilny. Nowelizacja wprowadza obowiązek sporządzania i posiadania certyfikatów zużycia energii budynków. Wszystko wskazuje na to, że ustawa ta zostanie przyjęta z drobnymi poprawkami redakcyjnymi, gdyż senacka Komisja Gospodarki Narodowej zarekomendowała jej przyjęcie.

 


- Podczas prac komisji senatorowie zadeklarowali, że wszystkie kluby będą głosowały za przyjęciem nowelizacji - mówi Adam Biela, członek sejmowej Komisji Gospodarki Narodowej.


Ostateczne przyjęcie ustawy ma nastąpić podczas posiedzenia Sejmu, które odbędzie się 19-20 września.


Jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta, to od 1 stycznia 2009 r. wszystkie obiekty wprowadzane do obrotu, czyli sprzedawane lub wynajmowane, będą musiały posiadać certyfikat energetyczny. Będzie on wskazywał zużycie energii w budynku lub mieszkaniu i koszty ich utrzymania.


- Dziś około 40 proc. energii zużywane jest przez gospodarstwa domowe. Z jednej strony, pokazuje to duże koszty obywateli, a z drugiej strony, duże koszty państwa, które jest odpowiedzialne za pozyskiwanie energii - mówi Edward Czesak, poseł PiS i współautor ustawy.


Dodaje, że certyfikaty pozwolą ograniczyć zużycie energii.


Certyfikaty mają być sporządzane i wydawane przez absolwentów wyższych uczelni, którzy odbędą odpowiednie szkolenie i zdadzą egzamin organizowany przez ministra budownictwa. Koszt sporządzenia certyfikatu wyniesie od 0,5 tys. zł do 1 tys. zł. Będzie on ważny przez dziesięć lat.


Z obowiązku sporządzania certyfikatu zostaną zwolnieni m.in. właściciele budynków zabytkowych, przeznaczonych do kultu religijnego, niemieszkalnych służących gospodarce rolnej, przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/mkw./rok oraz wolno stojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw.


ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK